Με σούπερ Ντεσπόντοφ ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Παναθηναϊκό – Η βαθμολογία της Σούπερ Λίγκα

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό για την 20η αγωνιστική της Super League με τον Ντεσπόντοφ να είναι ο ψυχρός εκτελεστής του δικεφάλου και να πετυχαίνει δύο γκολ (43′, 56′) στη νίκη των γηπεδούχων με 2-1 στην Τούμπα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, εκτός των δύο γκολ του Βούλγαρου, είχε και άλλες φάσεις για να πετύχει και άλλα τέρματα ενώ για τον Παναθηναϊκό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι πράσινοι έψαξαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα την ισοφάριση και είχαν δύο εξαιρετικές στιγμές με τους Μλαντένοβιτς και Γεντβάι αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοπαλία.

Πλέον και μετά το τρίποντο που πήρε, ο ΠΑΟΚ είναι μόνος πρώτος με 47 βαθμούς με την ΑΕΚ να ανεβαίνει δεύτερη με 45 και τον Παναθηναϊκό να μένει τρίτος με 44.