Πρωταθλητής και με τη… βούλα ο Ολυμπιακός

Το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ τελείωσε σε ότι αφορά τον τίτλο εφτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε των πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε χθες με 3-1 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των αιωνίων στο Καραισκάκη  με ανατροπή και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη από την ΑΕΚ σφράγισε και μαθηματικά τον τίτλο φτάνοντας τους 76 βαθμούς έναντι 54 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πέναλτι του Μακέντα στο 31’ για να ισοφαρίσει ο Χασάν στο 45’. Από το 66΄ο Παναθηναικός έπαιζε με 10 λόγω της αποβολής του Πούγγουρα με δεύτερη κίτρινη και στο 72’ ξανά ο Χασάν έκανε το 2-1 γυρίζοντας το ματς για τους «ερυθρόλευκους» με τον Μπρούμα να βάζει το «κερασάκι» στις καθυστερήσεις.

Στην Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 3-1 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από μια μεγάλη περίοδο αρνητικών αποτελεσμάτων. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό  και προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο με δυο γκολ από πέναλτι (12’ Τάνκοβιτς-37’ Ανσαριφάρντ) και ένα του Βασιλαντωνό- πουλου (29’).

Ο Άρης απλά μείωσε με τον Μαντσίνι στο 56’ για το τελικό 1-3. Η ΑΕΚ μοιράζεται την 2η θέση με τον ΠΑΟΚ ο οποίος άφησε δυο βαθμούς στην Τρίπολη παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στον Αστέρα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Σφιντέρφσκι στο 56’ για να ισοφαρίσει ο Μουνάφο στο 65’.