σουπερ λιγκ super league

Στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα μετά από 3 αγωνιστικές, βρίσκεται μόνος του ο Ολυμπιακός που παίζοντας για 3η φορά φέτος στο «Καραϊσκάκη», συνέτριψε με 4-0 τη Λαμία (17’ Μασούρας, 32’ Φορτούνης, 62’ αυτ. Βασιλαντωνόπουλος, 90+5 Ελ Κααμπί).

Με γκολ του Παλάσιος στο 73’, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Η ΑΕΚ πήρε διά πυρός και σιδήρου την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-2 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με πέναλτι του Αμραμπατ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ντέλετιτς στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μάνταλο να αποβάλλεται στο 24’ και να αφήνει την ΑΕΚ με 10 παίκτες. Παρ’ όλα αυτά η Ένωση γύρισε το ματς (2-1) με τους Γιόνσον (32’), Τσούμπερ (37’) και τον Ντέλετιτς να ισοφαρίζει στο 72’.

Πρώτη νίκη και για τον Αρη, 3-2 τον Αστέρα Τρ. στο «Βικελίδης» (16’ Ζαμόρα, 61’ Μορόν, 82’ Φαμπιάνο – 28’ Μπαρτόλο, 85’ Μάντζης).

Το Σάββατο στην Τούμπα, ο τυπικά γηπεδούχος Πανσερραϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναιτωλικό (30’ Μούργος -90+1 Ζοάο Πέδρο).

Στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής, η Κηφισιά είχε νικήσει με 2-1 τον Ατρόμητο.