ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠάτος ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Μπορεί οι άνθρωποι του Ηροδότου να προσπαθούν να αποφύγουν το Μαρτινέγκο στους τελικούς των διοργανώσεων της ΕΠΣΗ, ωστόσο το συγκεκριμένο γήπεδο είναι προφανές πλέον ότι φέρνει γούρι στο καμάρι της Αλικαρνασσού που κατέκτησε χθες ακόμα ένα τρόπαιο, το πέμπτο μέσα στο 2017!

Θύμα των κυπελλούχων Ελλάδας και πάλι ο Ζαρός που «έπεσε» ηρωικά και στο Σούπερ Καπ, όπως είχε κάνει και στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ πριν από μερικούς μήνες στο ίδιο γήπεδο.

Με δύο γκολ που σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά (86’ και 91’) από τις αλλαγές του Μανώλη Παπαματθαιάκη (Παπαδάκη και Κανδηλάκη), ο Ηρόδοτος επιβλήθηκε με 2-1 της μεσσαρίτικης ομάδας και κατέκτησε το δεύτερο Σούπερ Καπ ΕΠΣΗ της ιστορίας του (το πρώτο μετά το 2013 όταν είχε κερδίσει και πάλι τον Ζαρό στο Μαρτινέγκο). Μία ανατροπή που ήρθε δίκαια αλλά με πολύ άγχος για τους τυπικά φιλοξενούμενους που είδαν κι έπαθαν για να …σβήσουν το προβάδισμα που έδωσε ο Πουλάκης στο πρώτο ημίχρονο στο Ζαρό.

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΖΑΡΟΣ

Η ομάδα του Φάνη Χαλκιαδάκη μπήκε με περισσότερη διάθεση και …τσαγανό στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι απέναντι στον κατά τεκμήριο ανώτερο αντίπαλό της. Μόλις στο 5΄ ο Σκουλάς δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κασμερίδη που απέκρουσε ενστικτωδώς για να «απαντήσει» ο Ηρόδοτος με την γυριστή κεφαλιά του Γαρεφαλάκη στο 7’, την οποία απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μήτρου.

Στο 20΄ ο πρώην τερματοφύλακας του Ηροδότου είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Μωραΐτη για να ανοίξει το σκορ ο Πουλάκης στο 34΄ με διαγώνιο σουτ μετά από μεταβίβαση του Κλαπάκη.

Ο Ηρόδοτος δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους αλλά στην επανάληψη ήταν σίγουρο ότι θα βγει αποφασισμένος για όλα. Με την είσοδο του Ετόφ στην κορυφή της επίθεσης αλλά και του δραστήριου Παπαδάκη, η άμυνα του Ζαρού άρχιζε να κλονίζεται.

Στο 50’ ο Φραγκουλάκης δεν βρήκε στόχο στα διαδοχικά σουτ που επιχείρησε, στο 56’ η κεφαλιά του Γαρεφαλάκη πέρασε άουτ και στο 64΄ ο Παπαδάκης πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Τα γκολ τα …κρατούσε ο Ηρόδοτος για το φινάλε. Ο Παπαδάκης με ωραία προσπάθεια και σουτ νίκησε στο 86’ τον Μήτρου για το 1-1 και δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πολυμερίδης για μαρκάρισμα στον Μελισσόπουλο. Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, ο Κανδηλάκης με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μελισσόπουλου «έγραψε» το τελικό 2-1.

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χαραλαμπάκης ο οποίος δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος. Μετά το τέλος του αγώνα απέβαλε τους Μελισσόπουλο, Κοζυράκη οι οποίοι αλληλοχτυπήθηκαν, σε μια ένταση πάντως που γρήγορα εκτονώθηκε.
ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Κοζυράκης, Πολυμερίδης, Λογοθέτης, Γενιτσαρίδης, Πουλάκης, Φραγκιαδουλάκης, Ρομπάκης (76′ Αλμπαντάκης), Μεταξάκης, Σκουλάς (18′ λ.τ. Κλαπάκης), Νταβιγλάκης (73′ Λιοδάκης)
ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβιδάκης, Μπάμπης (59′ Κανδηλάκης), Γιαλούσης, Μπαλάφας, Κασαπάκης, Φουκαράκης (54′ Ετόφ), Φραγκουλάκης, Γαρεφαλάκης (80′ Αργκιλέσι), Μελισσόπουλος, Μωραΐτης (65′ Παπαδάκης).

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΗΡΟΔΟΤΟΥ

“Καλή άσκηση και τώρα Κύπελλο”

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του δήλωσε ο Μανώλης Παπαματθαιάκης, αμέσως μετά τη λήξη του δραματικού αγώνα : «Ακολουθήσαμε το πλάνο μας σε όλο τον αγώνα αλλά όταν μένεις πίσω στο σκορ σε τέτοια ματς, δεν είναι εύκολο να επιστρέψεις. Ήταν μια πολύ καλή άσκηση για μας και καταφέραμε με υπομονή να επικρατήσουμε στο τέλος.

Κρατάμε τα θετικά αλλά πρέπει να μας προβληματίσει το γκολ που δεχθήκαμε στην αντεπίθεση» τόνισε ο προπονητής του Ηροδότου και μίλησε για το ντέρμπι του Κυπέλλου με τον ΠΟΑ: «Ο Ηρόδοτος είναι υποχρεωμένος να κυνηγάει τη νίκη σε κάθε παιχνίδι και το ίδιο θα κάνουμε και την Κυριακή. Σίγουρα ο μεγάλος μας στόχος είναι το πρωτάθλημα αλλά θέλουμε να προχωρήσουμε και στο Κύπελλο για να δώσουμε ευκαιρίες σε όλα τα παιδιά να αγωνιστούν».

Στο στρατόπεδο του Ζαρού η απογοήτευση ήταν έντονη για την απώλεια ακόμα ενός τροπαίου με δραματικό τρόπο, ωστόσο η εμφάνιση της ομάδας άφησε πολλές ελπίδες για τη σεζόν που ξεκινάει, όπως τόνισε ο Φάνης Χαλκιαδάκης: «Σταθήκαμε αρκετά καλά για το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε. Συγχαρητήρια στα παιδιά, έδειξαν ότι ήθελαν πολύ τη νίκη.

Παίξαμε έξυπνα και προηγηθήκαμε όμως στα τελευταία λεπτά χάσαμε την συγκέντρωσή μας και ο Ηρόδοτος μας τιμώρησε στις στημένες φάσεις», δήλωσε ο τεχνικός του Ζαρού που αναφέρθηκε και στους στόχους της ομάδας του στο πρωτάθλημα: «Θέλουμε να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω από την 5η θέση που πήραμε πέρσι. Νομίζω ότι θα το πετύχουμε. Παράλληλα φέτος προωθήσαμε κάποια παιδιά από την Ακαδημία και θέλουμε να δούμε την εξέλιξή τους».

Μικρά από το Σούπερ Καπ

*Αρκετό κόσμο φιλοξένησαν οι κερκίδες του Μαρτινέγκο, με τους οπαδούς του Ηροδότου να ζεσταίνουν με τα συνθήματά τους τη σχετικά κρύα ατμόσφαιρα που επικράτησε στα πρώτα λεπτά.

Αυτή τη φορά το …τελετουργικό της ΕΠΣΗ ήταν λιτό και δεν θύμιζε σε τίποτα τους τελικούς του Κυπέλλου. Στις θέσεις των επισήμων, εκτός από τα μέλη του Δ.Σ. της Ένωσης, κάθισε και ο υπεύθυνος Αθλητισμού της Περιφέρειας Νίκος Συριγωνάκης.

Με τους παίκτες του Ζαρού για τις καθυστερήσεις που έκαναν στο δεύτερο μέρος τα έβαλε ο πάγκος και η κερκίδα του Ηροδότου.
Ο Μανόλης Παπαματθαιάκης έκανε χρήση του δικαιώματος που είχε για τέσσερις αλλαγές στο παιχνίδι (κανονισμός που ισχύει από φέτος στις ερασιτεχνικές διοργανώσεις) ενώ ο Φάνης Χαλκιαδάκης περιορίστηκε στις τρεις.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΗ: Την Κυριακή το ντέρμπι

Στους ορισμούς της πρώτης… παρτίδας αναμετρήσεων του Κυπέλλου ΕΠΣΗ προχώρησε η Τοπική Ένωση. Όπως αναμενόταν, το ντέρμπι Ηρόδοτος-ΠΟΑ θα γίνει την Κυριακή στην Αλικαρνασσό, ενώ από τις υπόλοιπες μάχες του σαββατοκύριακου ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Αλμυρός-Ρωμανός, Κεραυνός-Μινωική και Λίντο-Γιούχτας.

Αναλυτικά τα ματς που θα γίνουν το σαββατοκύριακο αλλά και την ερχόμενη Τετάρτη: