Ο ΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ
Δύο σημαντικές ευκαιρίες έχασε ο Φερέιρα

Ανίκανος να διαχειριστεί το υπέρ του γκολ που πέτυχε νωρίς ο ΟΦΗ έφυγε ηττημένος χθες από το «Κλεάνθης Βικελίδης» και η υπόθεση παραμονή είναι πλέον  πολύ  δύσκολη. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 1-0 στο α’ μέρος αλλά στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις και έδωσε την δυνατότητα στον Άρη να τον κλείσει στην περιοχή του και να φτάσει στην ανατροπή όπως έκανε και στο ματς του α’ γύρου με δυο γκολ στο τέλος.

Το τελικό 3-1 σε συνδυασμό με τις νίκες του ΠΑΣ Γιάννινα και της Λάρισας φέρνουν τον ΟΦΗ με την πλάτη στον τοίχο και η σωτηρία, αν γίνει τελικά η αναδιάρθρωση, μοιάζει με θαύμα αφού η διαφορά από τους Ηπειρώτες πήγε στο -4.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο όπου μπλόκαρε τον Άρη, ενώ είχε και σε εκπληκτική μέρα τον Σωτηρίου που είχε κατεβάσει ρολά και έπιασε μέχρι και πέναλτι. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με το πρώτο γκολ του Βαζ στο 26’ μετά από ασίστ του Κουτσιανικούλη.

Οι παίκτες του Χάιμε Βέρα όσο  είχαν δυνάμεις, πρεσάριζαν ψηλά και έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο Φερέιρα έφυγε στην κόντρα επίθεση και θα μπορούσε να δώσει αβαντάζ δύο γκολ στον ΟΦΗ, αλλά πλάσαρε άουτ.

Νωρίτερα ο Σωτηρίου είχε διώξει το πέναλτι του Ματέο Γκαρσία (το κέρδισε σε χέρι του Νάστου).

Καθίζηση στο β’

Δυστυχώς για τον ΟΦΗ το β’ μέρος ήταν τελείως διαφορετικό. Από το ξεκίνημα έμεινε πίσω φάνηκε να μην έχει δυνάμεις και έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να τον κλείσει στα καρέ του. Σημαντική στιγμή και η αποχώρηση του Σωτηρίου στο 58’ λόγω τραυματισμού αφού μέχρι εκείνο το λεπτό ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ.

Ειδικά από το 75’ και έπειτα που ισοφάρισε ο Ρόουζ σε 1-1 με σουτ έξω από την περιοχή, η πίεση του Άρη έγινε ακόμα μεγαλύτερη. Μάλιστα, από την στιγμή που αστόχησε ο Φερέιρα σε τετ α τετ στο 78’  και μπορούσε να ξαναδώσει προβάδισμα στον ΟΦΗ, όλα άλλαξαν εντελώς.

Το σκηνικό θύμισε το ματς του α’ γύρου, αφού η ανατροπή ήρθε με δυο στημένα.

Ο Ματίγια στο 89’ έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του ΟΦΗ για το 2-1 και ο Μαρτίνες τον μιμήθηκε στο 94’ με παρόμοια εκτέλεση από την άλλη πλευρά με την μπάλα  να καταλήγει στην αριστερή γωνία  της εστίας για το 3-1.

Ο διαιτητής Σέζος (Κιλκίς), τα έκανε θάλασσα στο α’ ημίχρονο αφήνοντας με παράπονα και τις δυο ομάδες. Με λάθη και οι βοηθοί Σάββας (Σερρών), Ψαρρής (Ζακύνθου).

Κίτρινες είδαν οι  Κουέστα, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Σιώπης, Βαζ, Γιαννούλης

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Δεληζήσης, Ντιγκινί, Γκαρσία, Γιουνές, Ματίγια, Τζανακάκης, Φετφατζίδης (61’ Λάρσον), Σιώπης, Κόρχουτ (81’ Βαλεριάνος), Ρόουζ.

ΟΦΗ: Σωτηρίου (λ.τρ. 58’ Στρέζος), Νάστος, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης (68’ Παπάζογλου), Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ (81’ Αργυρόπουλος), Σάσι, Μπράουν, Φερέιρα, Ποτουρίδης.

Άτυχος ο Σωτηρίου, υπέστη διάσειση στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με Άρη
Άτυχος ο Σωτηρίου, υπέστη διάσειση

ΕΜΕΙΝΕ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Στο νοσοκομείο με διάσειση ο Σωτηρίου

Δεν έφτανε στον ΟΦΗ η ήττα είχε και τον τραυματισμό του Δημήτρη Σωτηρίου. Ο γκολκίπερ της Κρητικής ομάδας χτύπησε στο δοκάρι σε μια φάση του α` μέρους και παρόλα αυτά συνέχισε και στην επανάληψη μέχρι το 58` που έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ο πορτιέρο του ΟΦΗ αισθανόταν ζαλάδες και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο για εξετάσεις οι οποίες έδειξαν αρχικά διάσειση.

Ο παίκτης έμεινε στην Θεσσαλονίκη με τον φυσικοθεραπευτή Αναστάση Κάτσικα  γιατί δεν πρόλαβε την αποστολή. Η ήττα όπως είναι φυσικό δημιούργησε βαρύ κλίμα. Στο γήπεδο ήταν και ο Μιχάλης Μπούσης με τον πατέρα του (φωτο) και τους γιους του. Μάλιστα ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ακολούθησε κανονικά  την αποστολή με το πούλμαν για το «Κλεάνθης Βικελίδης» μαζί με τους Γιάννη Σαμαρά, Ηλία Πουρσανίδη, Άντζελο Παλυβό.

Το συλλεκτικό t-shirt με το σήμα του ΟΦΗ, την Κρήτη και το μήνυμα: “Ένα νησί, μια ομάδα”  το οποίο είχε αναφέρει ο Μιχάλης Μπούσης μετά την συμφωνία με τον Ερασιτέχνη έχει ήδη φορεθεί από τους ποδοσφαιριστές και τους προπονητές της ομάδας, για τις ανάγκες του τρέιλερ που “γυρίστηκε” στο ΒΑΚ.

Σήμερα, μαζί με την ανακοίνωση των εισιτηρίων του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα θα γίνουν γνωστές και όλες οι λεπτομέρειες διάθεσης του συλλεκτικού t-shirt στους φιλάθλους της ομάδας.