Ο Αλεξόπουλος ήταν ο σκόρερ και ο κορυφαίος χθες του Γιούχτα

Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Γιούχτα στον Νότιο Ομιλο της Σούπερ Λιγκ 2 μετά και την πρώτη εντός έδρας ήττα που γνώρισε χθες στο Παγκρήτιο Στάδιο από την πρωτοπόρο Καλλιθέα με 2-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Το ντεμπούτο του Κώστα Ανυφαντάκη στον πάγκο της ομάδας των Αρχανών, δε συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα, με τον Γιούχτα να συμπληρώνει πλέον έναν γύρο πρωταθλήματος  (ήτοι 10 ματς και 86 μέρες) χωρίς νίκη και να υποχωρεί στην όγδοη θέση της κατάταξης. Η τελευταία του νίκη, ήταν στις 28 Οκτωβρίου στην Ιεράπετρα με 2-0 επί του Παναθηναϊκού Β’ (5η αγωνιστική), τον οποίο θα αντιμετωπίσει ο Γιούχτας στην Αθήνα την ερχόμενη Κυριακή…

Στο παγωμένο Παγκρήτιο, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Ανυφαντάκη, «ζέσταναν» τους λιγοστούς φιλάθλους με την απόδοσή τους για περίπου 60 λεπτά, όμως από κει και μετά πλήρωσαν την οπισθοχώρησή τους για να κρατήσουν  το αποτέλεσμα, δεχόμενοι ένα γκολ-μαχαιριά από τους φιλοξενούμενους στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας καλές στιγμές με τους Μπρους και Νοικοκυράκη στο 4′ και το 13′ αντίστοιχα. Η Καλλιθέα απείλησε για πρώτη φορά στο 22’  με το πλασέ του Κυνηγόπουλου που μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης  ενώ στο 28’ ο Αλεξόπουλος βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Κότσαρη, με τον έμπειρο τερματοφύλακα όμως να αποσοβεί  τον κίνδυνο για την εστία της Καλλιθέας.

Στο 35’ και πάλι ο δραστήριος Αλεξόπουλος επιχείρησε σέντρα σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

Ο Γιούχτας μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας το πολυπόθητο γκολ στο 53’ από το σημείο του πέναλτι. Ο Νοικοκυράκης ανατράπηκε από τον Κότσαρη, με τον Αλεξόπουλο να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 1-0.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΟΜΑΔΑ
Δύο λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του Γιούχτα νικήθηκε από τον Κότσαρη, με την Καλλιθέα στη συνέχεια να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να ισοφαρίζει στο 77’ με πέναλτι του Ματίγια (ανατροπή του Κυνηγόπουλου από τον Μπρους).

Η ομάδα του κ. Βοσνιάδη κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ και δικαιώθηκε στο 93’, με το γυριστό σουτ του Τόρες από κοντά,  «δραπετεύοντας» με τη νίκη από το Παγκρήτιο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Δραγάτης (Αν. Αττικής).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράτσε, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος (65’ Λώλης), Μπουτσάκης (65’ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους (86’ Γιουσέφ), Αλεξόπουλος (86’ Τζανής).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κότσαρης, Μπουλούλης (64′ Γεβρέμοβιτς), Μαρότα, Μεχία, Μανθάτης, Νταμιάν Σίλβα, Ματίγια, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (54′ Τόρες), Τσιντώνης (46’ Εντλαντ), Κυνηγόπουλος.