ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΤΑΠΕΙΝΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΝΛΑΝΔΟΥΣ

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Εθνική ομάδα στον α’ όμιλο του 40ου Ευρωμπάσκετ που φιλοξενείται στο Ελσίνκι.
Χθες ήταν η σειρά της οικοδέσποινας Φινλανδίας να ταπεινώσει το … σκορποχώρι που διευθύνει ο Κώστας Μίσσας αλλά παρά την τρίτη συνεχόμενη ήττα με 89-77, δεν του έδωσε τη χαριστική βολή.

Το σημερινό (5.30μμ, ΕΡΤ 1) τελευταίο ματς του γκρουπ κόντρα στους σκληροτράχηλους Πολωνούς, θα «αποφασίσει» ποια από τις δύο ομάδες θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για τη φάση των νοκ άουτ της διοργάνωσης. Στους «16», εφόσον προκριθεί με το ζόρι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, θα κοντραριστεί με τη Λιθουανία ή την Γερμανία που παίζουν σήμερα την πρωτιά στον β’ όμιλο.

Η ελληνική ομάδα έμοιαζε με σάκο του μποξ στα πρώτα 33 λεπτά της αναμέτρησης, βγάζοντας ξανά στο παρκέ όλες τις αδυναμίες της στην άμυνα και τις ανύπαρκτες επιθετικές συνεργασίες. Οι γηπεδούχοι με την ώθηση του κόσμου και παρά τις απουσίες τους, προηγήθηκαν γρήγορα με 12-1 και με 45-33 στο ημίχρονο, έχοντας επιθετική πολυφωνία και κυρίως ενθουσιασμό σε κάθε τους κίνηση.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε να τα παρατάει εντελώς, με συνέπεια η διαφορά να φθάσει και τους 20 πόντους (56-36) στα μέσα του δεκαλέπτου. Μπροστά στο φάσμα του διασυρμού και με τον Μίσσα να ξεκουράζει τους βασικούς, η αντίδραση ήρθε από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο ωστόσο ήταν πολύ αργά.

Ο Αγραβάνης έδωσε ώθηση με έξι σερί πόντους και με λέι απ ο Παππάς μείωσε σε 65-69. Ωστόσο, ο Μάντζαρης έκανε ένα αχρείαστο αντιαθλητικό φάουλ, ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο και ένα τρίποντο του Μαρκάνεν που έδωσε ξανά «αέρα» 10 πόντων στη Φινλανδία και τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα 10λεπτα: 14-23, 33-45, 52-67, 77-89

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 1, Σλούκας 12, Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 8, Αγραβάνης 9, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 17.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Χαφ 8, Λι 6, Σάλιν 7, Κότι 4, Κόπονεν 24, Νουουτίνεν 2, Ράνικο 14, Λίντμπομ 5, Μάρκανεν 17, Μέρφι 2.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου μας η Γαλλία ίδρωσε για να κερδίσει την Πολωνία με 78-75, βοηθώντας έτσι την ελληνική ομάδα ενώ η Σλοβενία συνέτριψε την Ισλανδία με 102-75.