Στιγμιότυπο απο τις παρτίδες των Ατομικών πρωταθλημάτων Κρήτης

Πολύ καλές επιδόσεις σημείωσαν οι μικροί σκακιστές του ΟΦΗ στα Ατομικά Πρωταθλήματα Κρήτης 2020. Συνολικά οι ομάδες του ΟΦΗ και του ΟΦΗ 2000 είχαν πολλές συμμετοχές στις περισσότερες κατηγορίες και αρκετά παιδιά εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην τελική φάση.

Στην κατηγορία Κ8, η Προκοπάκη είχε μια άνετη επικράτηση και τερμάτισε 1η με 5/6.

Στα Κ10, η μικρή στην κατηγορία της Βιανιτάκη, έφθασε μια ανάσα από την πρόκριση όταν στο τελευταίο παιχνίδι της «γλίστρησε» η νίκη μετά από ένα επιπόλαιο λάθος σε μία κατά τα αλλά εξαιρετική παρτίδα και έμεινε στην 3η θέση.

Στα Κ12, η Νύκταρη είχε μια πολύ καλή εμφάνιση και έχασε μόνο από την 1η Tσαπάκη και πήρε δίκαια τη 2η θέση που της δίνει και την πρόκριση.

Στα Κ14 η Καρούζου έχοντας σίγουρη την πρόκριση λόγω μικρής συμμετοχής μεταφέρει τη νίκη της στην τελική φάση.

Στα Α10, ο Γοραντωνάκης με το απόλυτο 7/7, αποδίδοντας πολύ καλό και σταθερό σκάκι σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά, κέρδισε εμφατικά την 1η θέση.

Πολύ καλή επίσης ήταν η εμφάνιση του Μπακάλη που βγήκε 3ος ενώ οι Καρτσάκης και Καπνιστός που ισοβαθμήσαν στην 4η θέση οντάς μικροί στην κατηγορία τους, άφησαν υποσχέσεις για την επόμενη χρονιά.

Στα Α12, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Σακλαμπανάκης που επίσης κατάφερε το απόλυτο 7/7! Συναρπαστική μάχη έγινε για την 2η θέση καθώς υπήρξε τριπλή ισοβάθμια (Τερζάκης, Καλαϊτζάκης, Νύκταρης), με τα κριτήρια να δίνουν την πρόκριση στον Τερζάκη που αν και μικρός στην κατηγορία του, έπαιξε πολύ καλό σκάκι.

Στα Α14, ο Καζάκος, αήττητος με 6/7 απέδειξε την ανωτερότητα του και κατάφερε να βγει 1ος και να προκριθεί φυσικά στα τελικά Κρήτης.

Επίσης, στον Άγιο Νικόλαο η αθλήτρια του ΟΦΗ Ορφανάκη, στο ματς με την Κοζύρη του Λατώ, κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος, αφού έχασε το 1ο παιχνίδι, κέρδισε το 2ο και γυρίζοντας το ματς σε 1-1 πήρε την πρωτιά και την πρόκριση στον αγώνα μπαράζ ράπιντ.

«Αξίζει να επισημανθεί η μεγάλη παρουσία των αθλητών και αθλητριών του ΟΦΗ και ΟΦΗ 2000 στους συγκεκριμένους αγώνες όπου στις μικρές ηλικίες μέχρι 12 ετών είχαμε 34 από τις 55 συμμετοχές και 40 στις 78 συνολικά ενώ είχαμε 8 προκρίσεις συνολικά (7 από Ηράκλειο και 1 από Λασίθι)», αναφέρει στην ανακοίνωσή του το σκακιστικό τμήμα του ΟΦΗ και εύχεται καλή επιτυχία στα παιδιά που πήραν τις προκρίσεις για τα τελικά.