ΣΚΑΚΙ ΧΑΣΟΥΡΑΚΗ

Το καινούργιο αστεράκι στα γυναικεία σκακιστικά δρώμενα του νησιού μας (και όχι μόνο) ήρθε για να μείνει και να πρωταγωνιστήσει.

Η δεκατετράχρονη Χανιώτισσα του Σκακιστικού Ομίλου Ηρακλείου πρωταγωνιστεί και πρωτεύει την τελευταία διετία σ’ όλα τα σκακιστικά διαδικτυακά τουρνουά και μη.

Η Χρυσή Χασουράκη συμμετείχε στα Ευρωπαϊκά Ατομικά Πρωταθλήματα 8,10,12,14,16,18, και 20 ετών που διοργάνωσε η Ευρωπαϊκή Σκακιστική Ένωση (ECU), διαδικτυακά  (υβριδικό σύστημα), σε εγκεκριμένους από την ΕΣΟ αγωνιστικούς χώρους με την επίβλεψη διαιτητών, στο χρονικό διάστημα από 15 έως 21 Οκτωβρίου 2021. Το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 9 γύρων και τη χώρα μας εκπροσώπησαν 39 σκακιστές και σκακίστριες, οι οποίοι αγωνίστηκαν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Πάτρα και Χανιά.

Η Χρυσή έκανε 5 βαθμούς στους 9 γύρους με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες, με κορυφαίες στιγμές τις νίκες της εναντίον της Σέρβας STANKOVIC ANDREA1709 ελο και της PETRENKO MARYNA 1569 και κέρδισε συνολικά 112,4 ελο από το τουρνουά, κατακτώντας την 21η  θέση στην Ευρώπη.

Επίσης η  σκακίστρια Χασουράκη Χρυσή του Σ.Ο. Ηρακλείου, στην κατηγορία Κ-14, κέρδισε τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Κρήτης.

Η Χασουράκη κατέκτησε το κύπελλο αήττητη, με πέντε νίκες στους πέντε αγώνες, στην τελική φάση των Παγκρήτιων Νεανικών Πρωταθλημάτων. Και θα εκπροσωπήσει τον όμιλο στα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα,  συνεχίζοντας τις περσινές τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο Κύπελλο  Ελλάδος (όπου σημείωσε 2,5 βαθμούς σε 3 αγώνες με μεγαλύτερους και πολύ καλύτερους αντιπάλους, τουλάχιστον βάση ΕΛΟ).

Ακολούθως η Χρυσή Χασουράκη κατέκτησε το κύπελλο στο Αποκριάτικο τουρνουά Rapid που διοργάνωσε Αθλητικός Όμιλος Κύδων Χανίων, στο πολυκέντρο του Τσατσαρωνάκειου ιδρύματος της μητρόπολης Κισσάμου. Η Χρυσή με 4 βαθμούς στους 6 αγώνες κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες και την έκτη στη γενική κατάταξη.

Συνεχίζοντας τις επιτυχίες της κατέκτησε αήττητη (7 στα 7) την 1η θέση στην γενική κατηγορία του μαθητικού σχολικού πρωταθλήματος  Χανίων, κερδίζοντας παράλληλα και το κύπελλο των κοριτσιών αποδεικνύοντας την άριστη αγωνιστική της κατάσταση.

Σίγουρα το μέλλον της ανήκει και ο Σκακιστικός Όμιλος Ηρακλείου επενδύει στο αναμφισβήτητο ταλέντο της.