Συντριβή του Εργοτέλη στο Πικέρμι για τη National League 2 μπάσκετ

Αντί να βελτιώνεται ο Εργοτέλης στην επιστροφή του στο πρωτάθλημα της National League 2, κάνει βήματα προς τα πίσω.

Οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν τη συντριβή με 103-75 στην Αθήνα από το Πικέρμι, μια ομάδα που μέχρι σήμερα δεν είχε πανηγυρίσει νίκη στον 3ο όμιλο.

Για άλλη μια φορά, η ανύπαρκτη άμυνα αποτέλεσε τεράστια πληγή για τον Εργοτέλη που μπήκε υπνωτισμένος στο ματς, επιτρέποντας εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους και συνολικά 15 τρίποντα! Η ομάδα του Αλέξη Χριστοδούλου δέχθηκε 32 πόντους στη δεύτερη περίοδο και συνολικά 54 στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να κυνηγάει …φαντάσματα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους στη συνέχεια, με το Πικέρμι να πιάνει και την κατοστάρα στο φινάλε.

Με εξαίρεση του Σκάνδαλο που σταμάτησε στους 29 πόντους, ο Εργοτέλης δεν είχε κάποια άλλη σταθερή απειλή, μένοντας φυσιολογικά στο 0-3, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Δεκάλεπτα: 22-11, 54-33, 80-47, 103-75

Διαιτητές: Καραμπατσάκης, Μαργίλη, Ζαφείρη

Α.Ε. ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ (Χούμπαυλης): Τσάκο, Κούρταλης, Τσόπης 18(4), Στραφιώτης 5(1), Μαργέλης 11, Μαγκουνής 21(2), Κουπίδης 18(4), Καράμπελας 5(1), Τσιμίδης 8, Γλυκόπουλος 2, Παναρετάκης 15(3)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου): Σκάνδαλος 29, Ηλιάκης, Λαγουδάκης 4, Λυβιάκης 7(1), Γουμενάκης, Μαρκόπουλος 13(3), Πάσχος, Βιδάκης, Μίλλε, Ορφανουδάκης 6, Γιαμνιαδάκης 1, Γκρίφιθ 1