Mε μία φοβερή εμφάνιση “έκοψε” πρώτη το νήμα στα 35 χλμ. βάδην η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Πολύ μεγάλη ήταν η χθεσινή μέρα για τον ελληνικό στίβο στο 26ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μόναχο.

Η συγκινητική Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ανέβηκε το πρωί στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, κάνοντας μία εντυπωσιακή εμφάνιση στα 35 χλμ. βάδην και το βράδυ, ο μοναδικός Μίλτος Τεντόγλου διατήρησε τα σκήπτρα του πρωταθλητή Ευρώπης, με ακόμα μία υπέροχη παράσταση στη διεθνή σκηνή.

Το αγχωμένο χαμόγελο της Ντρισμπιώτη λίγο πριν την εκκίνηση των 35χμλ βάδην στους δρόμους του Μονάχου, μετατράπηκε σε δάκρυα χαράς και ικανοποίησης, περίπου δύο ώρες αργότερα στον τερματισμό.

Η 38χρονη αθλήτρια από την Καρδίτσα συμπλήρωσε το παζλ μιας σπουδαίας διαδρομής, που ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν, ωστόσο απογειώθηκε την τελευταία διετία με τις εμφανίσεις σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 2.47.00 και πέτυχε μια σπουδαία διάκριση για εκείνη, αλλά και τη χώρα μας. Η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας σε αγωνίσματα βάδην στη διοργάνωση, 25 μέρες μετά την 4η θέση που είχε πάρει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ορεγκον.

«Δεν πίστεψα ποτέ στη ζωή μου πως μπορώ να κάνω αυτό το πράγμα. Όταν ήρθε η ώρα να γυμναστούμε με τον κ. Κεφαλόπουλο, μου είπε πως θα μπορούσα να γίνω Ολυμπιονίκης. Μπορεί να μην τα κατάφερα αλλά είμαι πρώτη στην Ευρώπη», ανέφερε αρχικά η Ντρισμπιώτη και πρόσθεσε: «Έλειπα 3,5 μήνες από την Ελλάδα, δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Ευχαριστώ την οικογένειά μου και τους φίλους μου, που μου το επέτρεψαν με τη στήριξή τους. Είμαι πολύ συγκινημένη και χαρούμενη για την επιτυχία αυτή».

Στον αγώνα συμμετείχαν άλλες δύο Ελληνίδες. Η Εφη Κουρκουτσάκη κατέλαβε τη 16η θέση με 3.07.42 ενώ  η Κυριακή Φιλτισάκου εγκατέλειψε την προσπάθειά της, όπως και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών.

“Πέταξε” στα 8.52 μ. ο Μίλτος Τεντόγλου και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης
φανέλα του ΟΦΗ

«Πέταξε» ο Τεντόγλου

Τρομερός ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό του μήκους με τον Έλληνα πρωταθλητή να αναδεικνύεται για δεύτερη σερί φορά πρωταθλητής Ευρώπης, κάνοντας ρεκόρ αγώνων και παράλληλα την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο.

Ο σπουδαίος 24χρονος άλτης προσγειώθηκε στα 8.52μ. και πήρε το ρεκόρ που κρατούσε ο Κρίστιαν Ράιφ από το 2010 όταν στη Βαρκελώνη είχε κάνει 8.47μ. Σε ό,τι αφορά την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο, αυτή ανήκε στον Ελβετό δεκαθλητή, Σιμόν Εχάμερ, ο οποίος είχε 8.45μ. Παράλληλα, πήρε και το ρεκόρ σταδίου το οποίο ανήκε στον Πεντρόσο από το 1999 με 8.43μ.

Με βολή 56.10μ. ολοκλήρωσε τον τελικό της δισκοβολίας η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, καταλαμβάνοντας την 11η θέση.

Σήμερα εξάλλου θα αγωνιστούν στον προκριματικό της σφυροβολίας οι Χρήστος Φραντζεσκάκης, Μιχάλης Αναστασάκης καθώς και η Δήμητρα Γναφάκη στον προκριματικό των 400μ. εμπ.

Η Κατερίνα Στεφανίδη θα πάρει μέρος στον τελικό του επί κοντώ (9μμ).