O Hρόδοτος έκανε... παρέλαση χθες στα Ζωνιανά κερδίζοντας με 5-2 τον Ερμή

Με τους Ετόφ και Φραγκουλάκη να κάνουν… όργια και να πετυχαίνουν συνολικά πέντε πολύ όμορφα γκολ,  ο Ηρόδοτος πέρασε χθες σαν σίφουνας από τα Ζωνιανά.

Σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας οι “κυανόλευκοι” πέτυχαν μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 5-2  επί του Ερμή και μετά από την 4η αγωνιστική παρέμειναν στην κορυφή μόνοι και αήττητοι στον 8ο όμιλο.

Ο Ηρόδοτος αφού ξεπέρασε το δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο και απορρόφησε την πίεση που του άσκησε ο Ερμής, άρχισε το κρεσέντο με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μιχάλη Φραγκουλάκη και τον Γιορντάν Ετόφ με τον πρώτο να σημειώνει δυο γκολ και τον Βούλγαρο να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τον Ερμή, ο οποίος στα πρώτα λεπτά έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Νοκάι, να σημαδεύει  το δοκάρι της εστίας του Κασμερίδη.

Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για την ομάδα του Μανόλη Παπαματθαιάκη που μέσα σε 18’ πέτυχε τέσσερα γκολ.

Στο 17’ ο Μιχάλης Φραγκουλάκης με φοβερό μονοκόμματο σουτ μετά από σέντρα του Μελισσόπουλου  άνοιξε το σκορ για τον Ηρόδοτο, ενώ ο ίδιος πέντε λεπτά αργότερα είδε τον γκολκίπερ του Ερμή εκτός εστίας και με μια έξυπνη λόμπα  έκανε το 0-2. Στο 28’ πήρε τη σκυτάλη  ο Ετόφ και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μωραΐτη έγραψε το 0-3, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 45’ με σουτ μετά από κόρνερ του Μωραΐτη ανέβασε τον δείκτη του σκορ  στο 0-4.

Ο Ηρόδοτος  πήγε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια και  βγήκε στην επανάληψη χαλαρά για να το πληρώσει με τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους.

Πρώτα ο Τοπούζης στο 57’ με προβολή και στη συνέχεια με ο Ραπτάκης στο 60’ με κεφαλιά μείωσαν σε 2-4 και ξανάβαλαν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Την τελευταία λέξη όμως την είχε ο Ετόφ ο οποίος στο 63’ με πλασέ μετά από σέντρα του Μωραΐτη πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ και σφράγισε τον θρίαμβο της ομάδας του για το τελικό 2-5.

Όλα τα λεφτά.. για τον Ηρόδοτο οι Ετόφ και Φραγκουλάκης, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι έχουν πετύχει όλα τα γκολ του Ηροδότου μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα (5 ο Ετόφ και 3 ο Φραγκουλάκης). Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μωραΐτη χωρίς να υστερήσει κανείς από τους υπόλοιπους.

Δαιτήτευσε ο Ταμπουρατζής (Λασιθίου).

ΕΡΜΗΣ Ζ: Γεωργίου, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Ραπτάκης, Βενιζέλος, Γιακουμάκης, Πλουσής, Σταθόγλου, Τοπούζης, Νοκάι, Χατζηδημητρίου.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Μπάμπης, Προβιδάκης, Μελισόπουλος (40’ λ.τ. Καραγκιόζι), Αργκιλέσι, Μωραΐτης (85’ Γαρεφαλάκης), Φραγκουλάκης, Ετοφ, Φουκαράκης (80’ Παναγιωτάκης).

ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ

«Προχωράμε σεμνά και ταπεινά»

Χαμηλούς τόνους προσπάθησε να κρατήσει μετά τον θρίαμβο του Ηροδότου στα Ζωνιανά ο Μανόλης Παπαματθαιάκης. Ο τεχνικός του Ηροδότου εμφανίστηκε ικανοποιημένος μεν, συγκρατημένος δε για την συνέχεια λέγοντας: «Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που ο αντίπαλος είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο υπόλοιπο διάστημα ελέγξαμε το παιχνίδι και είχαμε την υπεροχή.

Πετύχαμε στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ το ένα πιο όμορφο από το άλλο. Στο β’ μέρος ανεπίτρεπτα αλλά φυσιολογικά χαλαρώσαμε με αποτέλεσμα να δεχθούμε δυο γκολ αλλά μετά το 5-2 το παιχνίδι τελείωσε. Προχωράμε σεμνά και ταπεινά, να είμαστε προσγειωμένοι».

Από την άλλη πλευρά ο Μανόλης Πατεμτζής ανέλαβε την ευθύνη για την ήττα και παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Ηροδότου: «Ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια. Αναλαμβάνω την ευθύνη για την εικόνα της ομάδας και για την ήττα» είπε ο κ. Πατεμτζής.

Άψογη χαρακτήρισαν οι άνθρωποι του Ηροδότου τη φιλοξενία του Ερμή.

Πριμ για τη νίκη υποσχέθηκε στους παίκτες της ομάδας ο πρόεδρος της ομάδας Στέλιος Σωκιανός.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ : 4η αγωνιστική