Η ομάδα πάλης του «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε.»

ΠΑΛΗ: Μετάλλια ο “ΠΑΛ.ΕΥ.Ε”

Τέσσερα χρυσά, επτά αργυρά και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός του Αθλητικού Συλλόγου «ΠαλΕυΕ» στο διεθνές αναπτυξιακού τουρνουά πάλης του ΑΠΟΡ Ρεθύμνου.

Συγκερκιμένα, την πρώτη θέση κατέλαβαν οι: Θανάσης Στρατιδάκης, Κύρος Ζανιός, Γιώργος Σκουντάκης, Ελευθερία Κοντάκη. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι: Γιάννης Ξυπάκης, Ηλίας Στρατάκης, Αγγελική Δραμουντάνη, Δημήτρης Στρατιδάκης, Μαρία Βάνδουλα, Ηρακλής Δραμουντάνης , Γιώργος Κοντάκης ενώ χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Κώστας Δρακάκης. Στην 5η θέση βρέθηκε ο Άγγελος Σκουντάκης σε αγώνα με τον Μιχάλη Μπραγουδάκη.

Ο προπονητής Παράσχος Δεσκουλίδης δήλωσε ευχαριστημένος από την αγωνιστικότητα και τα αποτελέσματα όλων των παιδιών. Επόμενος στόχος είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα U11-U13 που θα διεξαχθεί σε τρεις εβδομάδες στα Τρίκαλα.

Η διοίκηση συγχαίρει όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος σε αυτό το τουρνουά, καθώς και την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης και τον ΑΠΟΡ Ρεθύμνου για αυτήν την διοργάνωση!

Οι ξιφομάχοι της Μεσσαράς

ΞΙΦΑΣΚΙΑ-Α.Λ. ΜΕΣΑΡΑΣ: 3ος στο Κύπελλο ο Χατζηγεωργίου

Την 3η θέση στο Κύπελλο Ελλάδας ξίφους μονομαχίας ανδρών (μέχρι 20 ετών) πήρε ο Νίκος Χατζηγεωργίου της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς.

Εξαιρετική εμφάνιση όμως παρά την αποχή από τις προπονήσεις λόγω Πανελληνίων Εξετάσεων είχε και ο Γιάννης Γρηγοριαδης ο οποίος κατέλαβε την 7η θέση, ο Νίκος Μουρτζάκης παρά το ότι παίζει ακόμα στην μικρότερη κατηγορία κατέλαβε την 21η θέση και ο Ανδρέας Μπουχαλάκης την 26η. Στις νέες γυναίκες η Εβελίνα Σφακιανακη μοναδικη εκπρόσωπος της Μεσσαράς κατέλαβε την 27η θέση χάνοντας την είσοδο στη 16άδα στο πόντο (15-14).

Στους αγώνες σπάθης Π/Π, Π/Κ (13 ετών) η Δόξα Σταυρούλα κατέλαβε τη 18η θέση ανάμεσα σε 49 αθλήτριες από όλη την Ελλάδα στην πρώτη της χρονια στη μεγάλη κατηγορία. Πρώτη χρονια στη μεγάλη κατηγορία είναι και ο Μιχάλης Μπαγλαρίδης ο οποίος κατετάγη στα αγόρια 26ος ανάμεσα σε 63 αθλητές.

Ο Παύλος Χατζηδακης στην κατηγορία 8-10 κατέλαβε την 33η θέση ανάμεσα σε 52 αθλητές.

“Απόλυτα ευχαριστημένοι οι προπονητές της ομάδας Φανή Ξαγοραράκη και Δημήτρης Φουστανάκης από τα αποτελέσματα των αθλητών που δείχνουν αν μη τι άλλο ότι βαδίζουμε σε καλό δρόμο και το μέλλον μας ανήκει” αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου και καταλήγει:

“Το Δ.Σ. της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς συγχαίρει ολους τους αθλητές του συλλόγου ιδιαίτερα τον Νίκο Χατζηγεωργίου που πιστοποίησε την θέση του στην Εθνική Ομάδα. Επίσης ευχαριστεί την ΑΝΕΚ Blue Star Ferries για την μετάβαση και αυτής της αποστολής στην Αθήνα”.

Η ομάδα ξιφασκίας του Θησέα

ΞΙΦΑΣΚΙΑ:  Τρίτη η Σαρικλάκη του Θησέα στο Κύπελλο “Ασπίδα”

Με το πρώτο μετάλλιο για τη νέα αγωνιστική χρονιά επέστρεψαν οι νεαροί ξιφομάχοι του Θησέα Ηρακλείου από τους αγώνες ανάπτυξης Σπάθης του Κυπέλλου «Ασπίδα».

Η Μαρίνα Σαρικλάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ενώ τα αγόρια του Θησέα μπήκαν στη 16αδα (13ος ο Γιώργος Γιαλιτάκης και 15ος ο Γιάννης Παπαγεωργίου).

Ο βενιαμίν της ομάδας Στέφανος Γκέκας, κατέλαβε τη 44η θέση.

«Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στη Μαρίνα, αλλά και σε όλη την ομάδα για τα αποτελέσματα καθώς επίσης στον προπονητή μας Μιχάλη Πασσαδάκη και την Εύα Συντυχάκη που καθοδηγούν τα παιδιά», αναφέρει η ανακοίνωση του συλλόγου.

Πριν από λίγες μέρες, ο Θησέας εκπροσωπήθηκε και στο Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U13 που έγινε στη Βάρη.

Ο Βαγγέλης Ομηρόλης κατέκτησε την 6η θέση, ο Νίκος Παπαδάκης την 7η, ο Ιάσων Ζαχαριουδάκης ήταν 21ος, ο Νίκος  Μπέλλης 25ος και ο Αλέξανδρος Ορφανός 29ος ενώ η Μάγια Γκέκα πήρε τη 10η θέση. Στους αγώνες ανάπτυξης η Ευαγγελία Κανιαδάκη κατέλαβε την 7η θέση και ο Αντώνης Κουτεντάκης την 6η.

Το ΔΣ του Θησέα ευχαριστεί τις ANEK LINES και Blue Star Ferries για την ασφαλή μετακίνηση των αθλητών, προπονητών

και συνοδών της ομάδας.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Χάλκινοι Χρυσουλάκης και Δρακάκης

Ο Χρυσουλάκης
  Ο Δρακάκης με τον προπονητή του

Εξαιρετικές εμφανίσεις έκαναν οι αθλητές του Παγκρήτιου Α.Σ στους Πανελλήνιους Αγώνες σκοποβολής Παίδων σταθερού στόχου, που διεξήχθησαν στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα. Ο Γρηγόρης Χρυσουλάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι παίδων Β. Έβγαλε στις βολές του 550 με άριστα το 600. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Γιώργος Δρακάκης στην κατηγορία παίδων Α Τουφέκι αγοριών.

Ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από τις εμφανίσεις των νεαρών αθλητών δήλωσαν οι προπονητές του Παγκρήτιου Α.Σ Σκοποβολής, Γιάννης Κτιστάκης και Ανταλκίδας Μαρκογιαννακης. ­