γεη-σφπχ κορασιδεσ

Η Σούδα έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Παγκρήτιου πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών, επικρατώντας στον πρώτο τελικό του Αρκαδίου με 3-1 σετ.

Αν και έχασε το πρώτο σετ, η χανιώτικη ομάδα έδειξε χαρακτήρα και με τη βοήθεια του κόσμου που κατέκλυσε το κλειστό Σούδας έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη που τη φέρνει μία… ανάσα πριν από τον ιστορικό τίτλο.

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή στο Ρέθυμνο, όπου θα στεφθεί και ο πρωταθλητής. Η Σούδα χρειάζεται δύο σετ για να πετύχει τον στόχο της αλλά αν το Αρκάδι κερδίσει με 3-0 ή με 3-1, ο τίτλος θα κριθεί στο golden set.

Τα σετ: 24-26, 25-20, 25-20, 25-21

Στις γυναίκες, ο Κύδων ισοφάρισε τη ΓΕΗ στους τελικούς (2-2) επικρατώντας με 3-0 στα Χανιά (25-20, 25-23, 25-20) κι έτσι ο τίτλος θα κριθεί οριστικά την προσεχή Κυριακή στο «Λίντο».

Σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να μείνει «ζωντανή» στην υπόθεση τίτλος. Την ίδια ώρα η ΓΕΗ έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα μέσα στο κλειστό των Χανίων και η αγωνία πλέον παίρνει παράταση.

Υπενθυμίζεται πως τα αποτελέσματα από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μεταφέρονται στα πλέι οφ. Στην κανονική διάρκεια η ΓΕΗ τερμάτισε στην πρώτη θέση και γι’ αυτό έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Στις κορασίδες, η ΓΕΗ έκλεισε θέση στον τελικό κερδίζοντας τον ΣΦΠΧ με 3-0 και στο δεύτερο ματς που έγινε στο «Λίντο».

Αντίπαλός της πιθανότατα θα είναι ο ΟΦΗ που κέρδισε τον Κύδωνα με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό αλλά εκκρεμεί η ρεβάνς στα Χανιά.

Στο μπαράζ των κορασίδων, το Ακρωτήρι κέρδισε με 3-0 τον Αετό και παρέμεινε στην Α’ κατηγορία.

Σε άλλα εξ αναβολής παιχνίδια των τοπικών πρωταθλημάτων βόλεϊ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: