ο Εργοτέλης από το γήπεδο του Γάλου στο Ρέθυμνο σε φιλικό επί της Επισκοπής
Ο Μπάτζιος με τον Κατσικοκέρη

Με δυο γκολ στο α’ ημίχρονο ο Εργοτέλης πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Γάλου στο Ρέθυμνο σε βάρος της Επισκοπής με σκορ 2-0. Αυτό ήταν στο δεύτερο φιλικό των “κιτρινόμαυρων” το πλαίσιο της προετοιμασίας τους πετυχαίνοντας μια ακόμα νίκη και διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα.

Συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι ο Νίκι Παπαβασιλείου ξεκίνησε με δυο αλλαγές στο βασικό σχήμα με τους Χανιωτάκη στο τέρμα και Λαμπάκη στο δεξί άκρος της άμυνας αντί των Κατσιμήτρου, Βουτσά αντίστοιχα.

Χρησιμοποίησε ακόμα τον Γιακούμπου στο αριστερό άκρο της άμυνας, τους Μπάτζιο, Οικονόμου στο κέντρο της άμυνας, τον Μπρους σε θέση ανασταλτικού χαφ τους Τσέλιο, Μπουρσέλη πιο μπροστά και στην επίθεση τους Κουάτενγκ, Καπνίδη, Έφορντ.

Στο 9’ ο Τσέλιος βρήκε με έξυπνη μπαλιά τον Κουάτενγκ ο οποίος έδωσε στον επερχόμενο Έφορντ που με σουτ «έγραψε» το 0-1.

Στο 36’  έγινε το 0-2 με πέναλτι σε μαρκάρισμα  του Γεωργούλη στον Γιακούμπου. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Καπνίδης και ήταν εύστοχος διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ αφού στην συνέχεια δεν είχαμε άλλο γκολ.

Διαιτήτευσε ο Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) με βοηθούς τους  Κοκμοτό, Δασκαλομαρκάκη.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κελαϊδής, Σουμπασάκης, Σερβιλάκης, Ρούσης, Γεωργούλης, Κεσίδης, Σαββίδης, Πήλιος, Σωπασής, Τσικουδάκης, Κατσικοκέρης.

Β’ Ημίχρονο: Μανιαδάκης (27’ Γκαβρίλοβιτς), Νάκας, Αντωνόπουλος, Σέχου, Μποτωνάκης, Λουμπάκης, Χαλκιαδάκης, Ε. Ματαραγκάσι (39’ Φουτουραδάκης), Δ. Μανωλακάκης (29’ Πεγκλής), Τζόρνταν, Μπανγκούρα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Οικονόμου, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπρούς, Λαμπάκης, Μπάτζιος, Έφορντ, Γιακούμπου, Κουάτενγκ, Καπνίδης.

Β’ Ημίχρονο: Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Μανουσάκης, Πάτας, Βογιατζής, Μπουτσάκης, Σταθόπουλος, Βουτσάς, Κατσούρι, Αντωνίου, Σαϊτάκης.

Ευχαριστημένος ο Παπαβασιλείου

Ο τεχνικός του Εργοτέλη Νίκι Παπαβασιλείου αναφερόμενος στις εντυπώσεις του από το ματς αλλά και την μέχρι τώρα προετοιμασία δήλωσε:

«Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτές τις τρεις εβδομάδες προετοιμασίας. Τα παιδιά αφομοιώνουν όλα όσα δουλεύουμε στις προπονήσεις.  Με την Επισκοπή θέλαμε να δούμε πώς είμαστε αμυντικά και πήγαμε πάρα πολύ καλά. Δεν κινδυνεύσαμε ενώ στο επιθετικό κομμάτι είχαμε καλή παρουσία. Δημιουργήσαμε φάσεις, πετύχαμε δυο γκολ και θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα. Γενικά είμαστε σε καλό δρόμο».

Ο τεχνικός του Εργοτέλη αναφέρθηκε και στο φιλικό με τον ΟΦΗ το ερχόμενο Σάββατο λέγοντας: «Το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο οποίος είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς σε προετοιμασία και ετοιμότητα, θα είναι για μας ένα καλό τεστ να δούμε που βρισκόμαστε σαν ομάδα».