Σε καλή κατάσταση τα σπαθιά της Μεσσαράς

Ένα διήμερο γεμάτο ξιφασκία απόλαυσαν οι Κρητικοί αθλητές στους Εαρινούς Αναπτυξιακούς Αγώνες Παμπαίδων που διοργάνωσε ο Θησέας στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Οι συμμετοχές από όλα τα σωματεία του νησιού έφτασαν τις 100 και στα τρία όπλα, με την Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς να έχει ιδιαίτερα δυναμική παρουσία. Συγκεκριμένα συμμετείχε με 18 αγόρια και κορίτσια που κατέκτησαν αρκετά μετάλλια.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων (11-13 ετών), ο Γρηγοριάδης κατέκτησε εύκολα την 1η θέση, με τον Μουρτζάκη να καταλαμβάνει την τρίτη, ενώ ο Φουστανάκης πήρε τη 12η θέση.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Παγκορασίδων (11-13 ετών), η Γρηγοριάδου κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση, ενώ η Σφακιανάκη ήταν τρίτη. Στο ίδιο αγώνισμα, η Κριάρη ήταν 8η και η Γιαννούλου 14η.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων (8-10 ετών), ο Παυλίδης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με τους Φασουλάκη και Χρονάκη να κατακτούν την 7η και 8η θέση αντίστοιχα. Οι Μπιτσακάκης και Κριάρης κατέλαβαν την 20ή και 24η θέση.

Στο Ξίφος Ασκήσεως τέλος (8-10 ετών), ο Γιάννης Λιονάκης ήταν δεύτερος με δύο ακόμα Μεσσαρίτες να μοιράζονται την τρίτη θέση (Βαγγέλης Λιονάκης και Λεμονάκης). Πολύ καλή παρουσία είχαν όμως και οι Μουρτζάκης (6ος), Λεμονάκης Λ., Σταματάκης (9οι).

Την ικανοποίησή του για τα αποτελέσματα αλλά κυρίως για το πάθος με το οποίο αγωνίστηκαν οι μικροί ξιφομάχοι του σωματείου εξέφρασε ο προπονητής της Α.Λ. Μεσσαράς Δημήτρης Φουστανάκης: «Τα παιδιά έδειξαν περίσσιο ζήλο. Ειδικά αυτά που αγωνίστηκαν πρώτη φορά. Ένα μεγάλο μπράβο στους υπέροχους γονείς του σωματείου μας για τον τρόπο που στέκονται δίπλα στους αθλητές μου».

Παράλληλα με τους αγώνες των μικρών, ο Θησέας διοργάνωσε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ξιφασκίας φιλικούς αγώνες στο Ξίφος Μονομαχίας ανδρών-γυναικών. Στους άνδρες συμμετείχαν 43 αθλητές από 9 ομάδες, με την Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς να εκπροσωπείται από 9 αθλητές.

Ο Στέλιος Φουστανάκης χάνοντας 15-14 από τον Καραπιδάκη στον τελικό, κατέλαβε την 2η θέση ενώ την 3η πήρε ο Παύλος Γρηγοριάδης. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Γρηγοριάδης που έχασε από τον Φουστανάκη την είσοδό του στα μετάλλια και κατέλαβε την 5η θέση. Ο Χατζηγεωργίου που επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από 4 μήνες λόγω τραυματισμού, πήρε την 9η θέση και ο Θοδωρής Τσακιράκης τη 10η. Πιο χαμηλές θέσεις για τους Μαλλιαράκη (21ος),  Κουκάκη (32ος), Μπουχαλάκη (33ος) ενώ ο παλαίμαχος πρώην πρωταθλητής Ελλάδας Μιχάλης Χαριστάκης που αποφάσισε μετά από πολλά χρόνια να ξαναπιάσει το σπαθί του, κατέλαβε την 39η θέση.

Στις γυναίκες (19 συμμετοχές), η Ειρήνη Σταματάκη της Μεσσαράς κατάφερε να μπει στην πρώτη 8άδα, καταλαμβάνοντας την 7η θέση, με 8η την Ευσεβία Τσακιράκη.

Τους αγώνες παρακολούθησε ο παραολυμπιονίκης Μανώλης Στεφανουδάκης ο οποίος έκανε τις απονομές και παρότρυνε τους αθλητές να προσπαθούν πάντα για το καλύτερο. Τον Στεφανουδάκη τίμησε ο Θησέας, όπως και τον Τσακιράκη της Μεσσαράς για τις επιτυχίες του σε πανελλήνιο επίπεδο.

Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς συγχαίρει με ανακοίνωσή της τον Θησέα για την επιτυχημένη διοργάνωση, τα σωματεία και όλους τους αθλητές -τριες που συμμετείχαν και ευχαριστεί τους γονείς των αθλητών για τη συμπαράσταση.