Ο πρόεδρος του «Ηράκλειο» κ. Δελάκης με τους Ζαβουριανό (δεξιά), Καρακώστα που διακρίθηκαν στο τουρνουά

Με τη συμμετοχή 90 τενιστών-τριών, ολοκληρώθηκε στις εγκαταστάσεις του «Ηράκλειο» ΟΑΑ, το 3ο τουρνουά Ε3 της 29ης εβδομάδας στις κατηγορίες αγοριών – κοριτσιών κάτω των 12, 14 και 16 ετών. Το τουρνουά διεξήχθη σε συνεργασία του τοπικού Ομίλου με τη Ζ’ ΕΦΣΑΚ και την ΕΦΟΑ, υπό την αιγίδα της Γ.Γ.Α και φυσικά τηρήθηκαν όλα τα απαιτούμενα υγειονομικά πρωτόκολλα, ώστε να εξασφαλιστούν ασφαλείς συνθήκες για τους συμμετέχοντες.

Πήραν μέρος αθλητές απ’ όλη την Κρήτη και ήταν μια πρόβα για τα επόμενα τουρνουά που θα ακολουθήσουν με αποκορύφωμα το Πανελλήνιο πρωτάθλημα τον Αύγουστο στην Αθήνα.

Το «Ηράκλειο» συμμετείχε με 24 αθλητές και αθλήτριες και ο απολογισμός του ήταν ιδιαίτερα θετικός. Δύο πρώτες θέσεις, μια δεύτερη και πέντε τρίτες θέσεις στο πρώτο μετά covid-19 Παγκρήτιο τουρνουά τένις.

Οι νικητές ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

Αγόρια Κ12 (23 συμμετοχές): Την 1η θέση πήρε ο Θάνος Ζαβουριανός του «Ηράκλειο» ΟΑΑ, ο οποίος νίκησε στον τελικό τον Φανδριδάκη του ΟΑ Σούδας με 6-1, 6-4. Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Τσιλιμιγκάκης του ΟΑ Χανίων και Μαρκαντωνάκης του ΟΑ Σούδας. Από πλευράς «Ηράκλειο» ακόμα, στην οκτάδα έφτασαν ο Κώστας Λαμπράκης που κέρδισε τον συμπαίκτη του Νικόλα Αμανάκη και ο Ηλίας Δολιανίτης που επικράτησε του συμπαίκτη του Γιώργου Τσαπάκη.  Στους «32» παρέμειναν οι Μανόλης  Χατζιδάκης και Γιώργος Αποστολάκης.

Κορίτσια Κ12 (17 συμμετοχές): Την 1η θέση πήρε η Σινάνη της Α.Α. Χανίων, η οποία νίκησε στον τελικό την Πάντου του ΓΑΣ Γουρνών με 6-1, 6-0. Την 3η θέση πήραν οι αθλήτριες του ΟΑ Σούδας Πρωϊμάκη και Κορωνάκη. Από το «Ηράκλειο», η Μαρία Ζαχαράκη και η Στέλλα Δημητριάδη έφτασαν στην οκτάδα ενώ στις «16» μπήκε η Μαργαρίτα Μαχλή.

Αγόρια Κ14 (20 συμμετοχές): Πρώτευσε ο Σπύρος Καρακώστας του «Ηράκλειο» ΟΑΑ, ο οποίος νίκησε στον τελικό τον Γιάννη Νικολιδάκη επίσης του «Ηράκλειο», με 3-6, 6-4, 6-1. Την 3η θέση πήραν οι τενίστες του «Ηράκλειο», Έκτορας Τσατσάκης και Βασίλης Τζωρμπατζάκης. Στην οκτάδα έφτασε ο Γιάννης Βελεντάκης επικρατώντας του Ζαχαρία Αμανάκη. Στους «16» μπήκαν οι Νίκος Βυζιράκης, Γιάννης Μανωλίτσης και Πάρης Τσατσάκης. Στους «32» παρέμεινε ο Αντώνης Ζερβάκης.

Κορίτσια Κ14 (10 συμμετοχές): Την 1η θέση πήρε η Πρωϊμάκη του ΟΑ Σούδας, η οποία νίκησε στον τελικό την Ηλιάκη του ΟΑ Ρεθύμνου με 2-6, 7-5, 6-2. Την 3η θέση κατέλαβαν οι αθλήτριες του «Ηράκλειο» Αλεξάνδρα Ζαχαράκη και Ευαγγελία Λαμπράκη. Στην οκτάδα έφτασε και η συναθλήτριά τους Εβελίνα  Δερμιτζάκη.

Αγόρια Κ16 (8 συμμετοχές): Την 1η θέση πήρε ο Κοκκινάκης του ΟΑ Σούδας, ο οποίος νίκησε στον τελικό τον Σφυράκη του ΑΟ Λατώ Αγ. Νικολάου με 2-6, 7-6, 6-1. Την 3η θέση πήραν οι Δημήτρης Μπουνάκης του «Ηράκλειο» και Γιώργος Τζωρμπατζάκης του ΟΑ Χερσονήσου. Ο Γενναράκης του «Ηράκλειο» μπήκε στην οκτάδα.

Η αγωνιστική δράση για τις παραπάνω κατηγορίες συνεχίζεται με τη διοργάνωση Πανελλαδικού πρωταθλήματος Ε2 στα Χανιά από σήμερα έως και την Κυριακή 26 Ιουλίου ενώ στις 31 Ιουλίου αρχίζει το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ.

Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. ευχαριστεί με ανακοίνωσή του την Ζ’ ΕΦΣΑΚ και την ΕΦΟΑ για την ανάθεση των αγώνων. Τον επιδιαιτητή κ. Νικηφοράκη και τον βοηθό κ. Καρατάσο για την άψογη διοργάνωση και την τήρηση όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Επίσης ευχαριστεί την προπονητική ομάδα και τον επικεφαλής τεχνικό διευθυντή κ. Δολιανίτη για την προετοιμασία των αθλητών και την οργάνωση.

Ο πρόεδρος της Ζ’ Ένωσης Κώστας Μπόγρης και τα μέλη του Δ.Σ. ευχαριστούν από την πλευρά τους τo «Ηράκλειο» ΟΑΑ για τη φιλοξενία, τον κ. Ζαβουριανό για την ιατρική κάλυψη καθώς επίσης τους προπονητές, γονείς και αθλητές οι οποίοι σεβάστηκαν και τήρησαν τα πρωτόγνωρα μέτρα που προβλέπουν τα πρωτόκολλα.