Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα πόλο του ΟΦΗ κόντρα στον Ηλυσιακό

Το δεύτερο φετινό του «διπλό» στην Α2 ανδρών (4η αγωνιστική), πανηγύρισε το πόλο του ΟΦΗ.

Μετά την Καλαμάτα, πήρε τη νίκη και επί του Ηλυσιακού στην Αθήνα με 11-10, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

«Συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί πήραμε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς. Αξίζει ένα μπράβο στους παίκτες μου, για τη μεγάλη διάθεση και την ωριμότητα που έδειξαν», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Φιτσανάκης.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-4,1-2, 2-2

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Κουρούπης 2, Σφακάκης 2, Τασσόπουλος 2, Κρανιάς 1, Κάργας 1, Γκιτσάκης 1, Παναγιώτι 1

ΟΦΗ: Γαρταγάνης, Αποστολάκης 4, Γεωργόπουλος, Πακιουφάκης, Κώστογλου 2, Τσαγκαράκης, Παπαδάκης 1, Λουλακάκης 1, Ζουράρης 1, Κλήμος 2, Αρώνης, Καλέργης, Καπής.

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων ετών, η εθνική πόλο των ανδρών ηττήθηκε 15-8 από την Ιταλία στο Ζάγκρεμπ, στο δεύτερο παιχνίδι της για τον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου (τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική για την αποβολή του στο ματς της πρεμιέρας με την Ουγγαρία), ήταν πολύ κακό σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε πέντε γκολ από τον Εντοάρντο Ντι Σόμα μέσα σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά, αλλά δεν… αναθάρρησε ούτε μετά την αποβολή του άσου της Φερεντσβάρος στην τρίτη περίοδο και παραδόθηκε άνευ όρων.

Η «γαλανόλευκη» θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες σήμερα Δευτέρα (8/1, 18:00), με αντίπαλο την αδύναμη Γεωργία, όπου με νίκη η Εθνική θα εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στην 8άδα της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 2-4, 2-3, 2-5, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Καλογερόπουλος, Γκίλλας, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.

Ανώδυνη ήττα για την εθνική πόλο γυναικών στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα ηττήθηκε 15-10 από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου, έχοντας εξασφαλίσει βέβαια την απευθείας πρόκρισή της στα προημιτελικά.

Αντίπαλος της εθνικής στη φάση των «8» την Τρίτη (9/1) η νικήτρια του ζευγαριού Γερμανία – Γαλλία.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη 1, Σταματοπούλου.