ΣΤΙΒΟΣ: Η Κυριακή Μιχελάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον δίσκο, ενώ ο Έντυ Εκχόσου ήταν δεύτερος στα 100 μέτρα

Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση των αθλητών-τριών των κρητικών σωματείων με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας στίβου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 που έγινε στο Κράλιεβο της Σερβίας.

Οι τέσσερις από τους πέντε, ανέβηκαν στο βάθρο, κατακτώντας τρία χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο!!!

Την πρώτη θέση στη δισκοβολία κοριτσιών, κατέλαβε η Κυριακή Μιχελάκη με βολή στα 43,76 μ. στην πέμπτη της προσπάθεια.

Η 17χρονη αθλήτρια του ΟΦΗ πλησίασε το 44,04 μ., που πέτυχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Βόλου. Δεύτερη ήταν η Αράποβιτς από την Κροατία με 39.67 και 3η η Προσοπένκο από τα Σκόπια με 38.57.

Η Μιχελάκη είχε κατά σειρά βολές στα 37.51, 37.16, 43.14, 41.51, 43.76 και 42.37.

Στα 100 μ. των αγοριών ,ο Έντυ Εκχόσου ξεπέρασε τον εαυτό του στον προκριματικό τερματίζοντας σε 10.79 (ατομικό ρεκόρ) κι έπειτα στον τελικό τερμάτισε δεύτερος με 10.85 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Ο 17χρονος σπρίντερ της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου έδειξε για άλλη μια φορά την κλάση του, επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί μεγάλη ελπίδα για τη χώρα μας στα σπριντ. Νικητής με 10.80 ήταν ο Τούρκος Οτσιχάν και 3ος ο Ισραηλινός Κον με 10.86.

Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Εμμανουήλ – Γιώργος Σγουρός, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 3.000 μέτρα. Ο 17χρονος αθλητής του Σητειακού, τερμάτισε την απόσταση σε 8.23.78 και έφτασε εύκολα στην πρώτη θέση.

Τέλος, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Χανιώτισσα σφυροβόλος Αφροδίτη Τζατζιμάκη του «Ελ. Βενιζέλου», με βολή στα 64,98μ., ολοκληρώνοντας τη χρονιά με μία ακόμη καλή παρουσία.

Καλή παρουσία είχε και ο Χανιώτης Άγγελος Μοδιανάκης (ανήκε στη Θύελλα Καλαθενών Κισσάμου), ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στη δισκοβολία με 50.71μ.

Συνολικά στη διοργάνωση, η Ελλάδα κατέκτησε 7 μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα κι ένα με τη σκυτάλη 4Χ100 μ. των κοριτσιών (τρίτες οι Λουκάτου, Καρελά, Αντωνιάδη, Ποϊρεζίδη με 47.90)

Τα άλλα τρία μη κρητικά μετάλλια, πήραν η Μαρία- Νικολέτα Αντωνιάδη (1η στα 100μ. εμπόδια με 13,67), ο Αλέξανδρος- Διαμαντής Σκούρτης (2ος στα 1500μ. με 3.58.80) και ο Ανδρέας Μίτα (3ος στο ύψος με 2.05).