Φάση απο την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ

Οι ήττες με συνοπτικές διαδικασίες έχουν γίνει, δυστυχώς, συνήθεια για τον ΟΦΗ στη φετινή Volley League. Άλλη μία γνώρισε χθες στο κλειστό της Πυλαίας, από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ, μέσα σε 62 λεπτά στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Αγωνιζόμενη ξανά χωρίς τον τραυματία Τζουμάκα, η ομάδα του Ηρακλείου δε μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική, απέναντι σε έναν ούτως ή άλλως ανώτερο αντίπαλο που διεκδικεί τον τίτλο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν σταθερή υποδοχή, πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς πετυχαίνοντας 7 άσσους και με χαρακτηριστική άνεση έφθασαν στη νίκη.

«Είτε με τον Τζιουμάκα είτε χωρίς, ένας αγώνας με τον ΠΑΟΚ είναι πολύ δύσκολος. Ο Γκόνας προπονείται τους τελευταίους 4 μήνες ως κεντρικός και σήμερα (σ.σ. χθες) έπαιξε διαγώνιος. Εμείς κοιτάμε το παιχνίδι με τον Μίλωνα. Στόχος μας είναι να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας που είδε τον Λετονό κεντρικό Μπλούμπεργκς να κάνει ντεμπούτο.

Τα σετ: 25-13, 25-12, 25-11

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 10, Γουόλς 2, Βουλκίδης 5, Ράπτης 15, Σκρεντάου 6, Βαν Ντε Ντρις 16 / Κοκκινάκης (λ), Μιχελάκης (λ), Μούχλιας, Ηλίας, Γάτσης 1, Τακουρίδης 1, Μπούτος.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Αντάμι, Βαϊόπουλος 3, Ντεμιρτσί 7, Μπλούμπεργκς 5, Γκόνας 7, Αμπράο 4 / Τσαδήμας (λ), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν, Καφαντάρης.

Δύσκολη νίκη της ΓΕΗ

Επέστρεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό η ΓΕΗ στην Α2 βόλεϊ ανδρών, καταβάλλοντας στο τάι μπρέικ την αντίσταση της Γλυφάδας στο «Λίντο». Σε ένα ματς με ανατροπές, οι παίκτες του κ. Τσαντίδη επικράτησαν τελικά με 3-2, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Τα σετ του δραματικού αγώνα: 23-25, 25-23, 25-18, 23-25, 15-13.

Οι γυναίκες του Ν. ΟΠΕΡ νίκησαν άνετα με 3-0 (25-11, 25-18, 25-21) στην έδρα τους την Αγία Παρασκευή για τη 13η αγωνιστική της Α2.