το παιχνίδι του Ηροδότου στον Βόλο

Σαν να μην  έγινε ποτέ… το παιχνίδι του Ηροδότου στον Βόλο. Οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και γνώρισαν την συντριβή από τους πρωτοπόρους και επίδοξους πρωταθλητές της Β’ Εθνικής με σκορ 5-0.

Το σκορ τα λέει όλα για την διαφορά των δυο ομάδων με τον Βόλο να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα του και τον Ηρόδοτο να δείχνει ότι δεν μπορεί να κοντράρει σε αυτά τα ματς και ότι θα ψάξει βαθμούς σωτηρίας κυρίως από την έδρα του.

Ο Βόλος έδειξε χθες ότι ξέρει καλά το… πεντοζάλι. Με πρωταγωνιστή τον Φράγκο που πέτυχε χατ-τρικ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ηρόδοτο που στάθηκε αξιοπρεπώς μόνο για ένα ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα το σκορ έμεινε στα επίπεδα του 1-0. Στην επανάληψη και μετά το δεύτερο γκολ ήρθε η κατάρρευση για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού.

Ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο ματς και μέχρι το 20λεπτο πατούσε καλύτερα. Παρόλα αυτά, σταδιακά ο Βόλος ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε με τον Μάντζη στο 35’ μετά την κεφαλιά του Ηλιόπουλου στο δοκάρι.

Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, με τους Βολιώτες να είναι κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος. Την διαφορά έκανε  η είσοδος του Φράγκου που εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή. Αρχικά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 60’, ενώ στο 70’ έκανε δύο τα δικά του γκολ για το 3-0.

Ο Κόκκορης ανέβασε  τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 75’ με πλασέ και το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο

Φράγκος στις καθυστερήσεις, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ του.

Διαιτήτευσε  ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας), με βοηθούς τους Μπαλιάκα (Κοζάνης) και Νίκζα (Λάρισας).

ΒΟΛΟΣ: Πίτκας, Κόκας, Πίτου Γκαρσία, Δόρης, Κότο (46’ Φράγκος), Ηλιόπουλος (65’ Πίσπας), Καρρίκι, Λούκας Γκαρσία, Μάντζης, Ενγκουέμ, Γκαλίτσιος.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ξενοδόχοφ, Γιαλούσης, Γραικός, Χατζηλιάδης, Ανδρέου, Παπαγγελής, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (45’ λ.τ. Μουκίδης), Νύκταρης, Πίντο (42’ λ.τ. Αμαραντίδης), Ζαμπορόφσκι.