ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Αναγέννηση ξεκίνησε ιδανικά το ταξίδι της στις εθνικές κατηγορίες μπάσκετ, καθώς στο πρώτο ιστορικό παιχνίδι που έδωσε στη Γ’ Εθνική (για τη 2η αγωνιστική), επικράτησε στο κατάμεστο Κλειστό Αρκαλοχωρίου του Πορφύρα με 80-70.

Παίζοντας με ενθουσιασμό και πολύ πάθος από το ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Μύρωνα Παπαδάκη έδειξε ότι ήταν έτοιμη από καιρό γι’ αυτή την πρεμιέρα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν πλήρως τον αντίπαλό τους, παίρνοντας διαφορά 16 πόντων με το «καλημέρα» (18-2) και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν ιδανικά το προβάδισμά τους, απέναντι σε μια έμπειρη και ποιοτική ομάδα.

Με… όπλο την επιθετική τους άμυνα και τις όμορφες συνεργασίες στην επίθεση, οι παίκτες της Αναγέννησης, «απέκρουσαν» τις όποιες προσπάθειες του Πορφύρα να «επιστρέψει» στο ματς, φθάνοντας απολύτως δίκαια στο τελικό 80-70.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα, όλα τα παιδιά έδωσαν και κάτι χρήσιμο. Η πρεμιέρα έκρυβε παγίδες αλλά δείξαμε ότι ήμασταν προετοιμασμένοι. Ευχαριστούμε τον κόσμο που πραγματικά ήταν ο έκτος παίκτης μας και τον θέλουμε κοντά μας σε όλα τα παιχνίδια», δήλωσε ο προπονητής της Αναγέννησης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κουρέπης που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, άψογος στα οργανωτικά του καθήκοντα ο Ραζής, πολύτιμα στηρίγματα οι Μαραγκάκης, Κριθινάκης, Σπυριδάκης.

Ο ηρακλειώτης πλέι μέικερ και παλιός παίκτης του Εργοτέλη Γιώργος Σκάνδαλος ήταν ο κορυφαίος του Πορφύρα.

Τα 10λεπτα: 28-12,42-33 62-48, 80-70

Διαιτητές: Χριστινάκης Ν., Σκουλαρίκης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης ): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 13 (3), Καμπιτάκης, Καλογεράκης, Μαραγκάκης 15(3), Σολάκης , Σπυριδάκης 9(1), Βερτούδος 2, Κουρέπης 24, Ραζής 9

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 17(1), Σκάνδαλος Γ. 20(1), Αρμάος 4, Γεωργιάδης, Σιδερής, Τριανταφυλλίδης 5, Τάγαρης 2, Βρυώνης, Λαμπρόπουλος 2, Τσούτσος 11(3), Παπαδόπουλος 3(1), Βερεβής, Συμεωνίδης 6

• Στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε από τη διοίκηση της Αναγέννησης, ο εκ των χορηγών της ομάδας κ. Χαραλαμπάκης (Οινοποιείο).

Βαριά ήττα του Εργοτέλη

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Εργοτέλη που άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο στον εκτός έδρας αγώνα του με το Πέρα, χάνοντας με 93-70.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 30-18 στο τρίτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.

Πάλεψε ουσιαστικά μόνος του για τον Εργοτέλη ο γερόλυκος Καραλής (27π.).

Τα 10λεπτα: 18-18, 44-32, 74-50, 93-70. Διαιτητές: Χαϊνά – Καραμπιτσάκος

ΠΕΡΑ (Χολέβας): Βλάχος 25(4), Παναγής 3(1), Καψαρίδης 15(3), Κανελλόπουλος 11(3), Δάνα 12(1), Μπούσι 4, Ζούκας 2, Δαλαμπέκης 8(2), Κακαργιάς 12(2), Δημητρίου 1, Ντόλγκαν

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μανταλβάνος 7, Καρακωνσταντάκης 12, Μπουμπάρης 4,  Καραλής 27, Γουμενάκης 7(1), Μαρκόπουλος 5(1), Αθανασιάδης 3, Μαυρομιχάλης 5(1),  Κουμάκης, Πριινιανάκης, Εκίζογλου, Χαμηλάκης.