Rising Stars μπάσκετ: Αποκλείστηκε το “Ηράκλειο” ΟΑΑ απο τον Πανιώνιο

Πολύ καλή  παρουσία είχε το “Ηράκλειο”OAA απέναντι στον Πανιώνιο, στο πλαίσιο των προκριματικών του Rising Stars μπάσκετ. Οι Ηρακλειώτες παρά τη διαφορά δυναμικότητας και τη σωματοδομή μπόρεσαν να κοιτάξουν στα… μάτια το σύνολο της ΕΣΚΑΝΑ να βρεθούν μπροστά για 25 λεπτά παιχνιδιού, όμως εν τελεί έμειναν στο 72-52 και ολοκλήρωσαν έτσι την παρουσία τους στο τουρνουά.

Το σύνολο του Βαγγέλη Ρυακιωτάκη ξάφνιασε τους «κυανέρυθρους» και βγήκε μπροστά στη σκορ με 15-14. Το «Ηράκλειο»ΟΑΑ συνέχισε να οδηγεί την κούρσα και στη δεύτερη περίοδο και να κρατάει σταθερά το προβάδισμα παρά την πίεση του Πανιώνιου για ανατροπή. Παρόμοια κύλισαν τα λεπτά και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα μετά το 25ο λεπτό κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να γράψουν στον φωτεινό πίνακα το 51-44 στο 30’.

Από εκεί και έπειτα η κούραση του ταξιδιού και της αναμέτρησης έκανε αισθητή την παρουσία της, με αποτέλεσμα τα παιδιά του Ηρακλείου να μειώσουν ρυθμό και να μείνουν στο 72-52 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα 10λεπτα: 14-15, 15-15, 22-14, 21-8

Διαιτητές: Παπαγεωργιου-Παπαδόπουλος

Πανιώνιος (Καλούδης): Ντινόπουλος 6 (2), Ερμίδης 6 (1), Βασιλάκος 7 (1), Ξανθόπουλος 1, Νταψης 4, Γκουνταρέλης, Βολιανίτης 6, Τσιπουρλιανός 14, Παπασταύρου 18 (3), Καλαμπόγιας 7, Μαράντης, Στεργιου 3.

Ηράκλειο (Ρυακιωτάκης -Πετράκης): Μακράκης 12 (3), Καραπιδάκης 2, Λογοθέτης Κ. 1, Βλάχος, Βασιλάκης, Σεγρεδάκης 2, Χαλαμπαλάκης, Μωχαμεντ-Κριτσωτάκης 2, Φουκαράκης 12, Καλλικάκης 10 (2), Ιωάννου 6, Λογοθέτης Σ. 5 (1).