Από τους πανηγυρισμούς του “Ηράκλειο” στο κλειστό της Βούλας

Αλώβητο από το θρίλερ της Βούλας βγήκε το «Ηράκλειο» που επέστρεψε στα ροζ φύλλα αγώνα, κερδίζοντας τον Πρωτέα με 64-60, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Πετράκη, αντέδρασε στο κατάλληλο σημείο της αναμέτρησης και με ώριμες επιλογές στα τελευταία λεπτά, πέτυχε την δεύτερη νίκη της μακριά από τα “Δύο Αοράκια”.

Στις δύο πρώτες περιόδους οι αντίπαλοι «κακοποίησαν» το μπάσκετ, όπως μαρτυρά και το σκορ 28-26 υπέρ του «Ηράκλειο», με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι, που είχαν στη σύνθεσή τους τον πρώην πλέι μέικερ του «Ηράκλειο» Αλέξη Αυγενικό αλλά και τον Ηρακλειώτη σέντερ Κώστα Βαρδαβά, «έχτισαν» διαφορά 7 πόντων (46-39 στο 28’) και φάνηκε να ελέγχουν την κατάσταση.

Μπροστά στον κίνδυνο μιας νέας ήττας, το «Ηράκλειο» ενεργοποίησε τα αμυντικά του ένστικτα και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Με σερί 16-4, προηγήθηκε με 55-50 στο 37’ και με 60-54, 1.44’’ πριν το τέλος, χάρη στο γκολ-φάουλ του Λιανού. Ο Πρωτέας βέβαια δεν τα παράτησε και μείωσε στο καλάθι (61-59) 47’’ πριν το φινάλε, με τον Σταμπουλή να υποπίπτει σε αβίαστο λάθος στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το εκμεταλλεύθηκαν και ο Λιανός με τρεις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα «κλείδωσε» τη σημαντική νίκη του τοπικού συγκροτήματος που την επόμενη Κυριακή θα υποδεχθεί τον Πανερυθραϊκό στο κλειστό της Αλικαρνασσού.

Τα 10λεπτα: 17-15, 26-28, 48-46, 60-44.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Σταθόπουλος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Ποδαράς, Τερζής): Μπάλας 2, Αγγελόπουλος 6, Ματαλιωτάκης 1, Παπάδης 3, Ματσάγγος 3 (1), Αθηνιώτης 11 (1), Αυγενικός 6 (1), Τοπάλης 4, Βαρδαβάς 8, Γάργαλης 5 (1), Μόρφης 2, Καματερός 9.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος, Γωνιανιάκης, Σταμπουλής 18 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Λάκκας 4, Μαραγκουδάκης, Λιανός 14(1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής, 4, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 4, Μηλαθιανάκης.

*Οι άνθρωποι του «Ηράκλειο» ευχαρίστησαν με ανακοίνωσή τους την διοίκηση του Πρωτέα για τη φιλοξενία.