Προηγείται στο «Ακρόπολις» ο Λεμπ

Η ασφάλτινη υπερειδική του ΟΑΚΑ έδωσε τη θέση της στις χωμάτινες ειδικές διαδρομές σε Κορινθία, Βοιωτία και Φωκίδα στο πρώτο ουσιαστικά σκέλος του φετινού Ράλι Ακρόπολις.

O Σεμπαστιάν Λεμπ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, με δεδομένο ότι ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Κάλε Ροβάνπερα της Toyota, είχε το μειονέκτημα να «καθαρίζει» το δρόμο, καθώς εκκινούσε πρώτος. Ο Γάλλος οδηγός της Ford έκανε τον καλύτερο χρόνο στις τρεις ειδικές διαδρομές που φιλοξένησε ο νομός Κορινθίας. Στη Βοιωτία, πρωταγωνιστής ήταν ο ομόσταυλος και συμπατριώτης του Λεμπ, Πιερ Λουί Λουμπέ. Στη «Δάφνη» σημείωσε την παρθενική του νίκη σε ειδική διαδρομή με τον νεαρό οδηγό της M-Sport Ford να συνεχίζει την επέλασή του κερδίζοντας και την ειδική διαδρομή «Λιβαδειά».

Η αυλαία της 2ης ημέρας έπεσε με την ειδική διαδρομή «Βωξίτες». Στη Φωκίδα πιο γρήγορος ήταν ο Λεμπ, που κέρδισε τις 4 από τις 6 ειδικές. Έτσι ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής προηγείται στη γενική κατάταξη με 1,7 δευτερόλεπτα διαφορά από τον  Λουμπέ. Τρίτος είναι ο Φινλανδός οδηγός της Toyota Εσαπέκα Λάπι με διαφορά 8,7 δευτερολέπτων από τον πρωτοπόρο Λεμπ.

Η συνέχεια βέβαια κάθε άλλο παρά εύκολη αναμένεται για τον Αλσατό οδηγό, καθώς σήμερα τόσο ο Ροβάνπερα όσο και οι Τάνακ, Νεβίλ της Hyundai θα πιέσουν για να τον ρίξουν από την κορυφή.