Με ψυχή 65-58 η Αναγέννηση το Π. Φάληρο
Οι προπονητές που συμμετείχαν στη σχολή UEFA A

Η καρδιά στην Αναγέννηση χτυπάει δυνατά, η ψυχή της έριξε ακόμα έναν δυνατό αντίπαλο στο κλειστό στα «Δύο Αορακια» και με ανεβασμένη την ψυχολογία ξεκινάει την προετοιμασία της για το τοπικό ντέρμπι με τον ΟΦΗ, την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου.

Η Αναγέννηση για ακόμα ένα παιχνίδι ανέτρεψε κάθε δεδομένο και πήρε τη νίκη απέναντι στην δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας της Β Εθνικής μπάσκετ, Παλαιό Φάληρο  με 65-58, στην αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Έτσι λοιπόν, μετά και από αυτό αποτέλεσμα, η ομάδα του κ. Παπαδάκη επιστρέφει στο 50% στο ρεκόρ της ανεβαίνοντας στο 5-5 και τους 15 βαθμούς, επίδοση που έστω και σε ισοβαθμία την φέρνει εντός των θέσεων που στο τέλος της κανονικής περιόδου θα οδηγήσουν στα Playoffs ανόδου. Από την άλλη μεριά, οι ηττημένοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από καιρό και έπεσαν αυτόματα στο 7-3 δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του φετινού μαραθωνίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν κάπως μουδιασμένοι στο παρκέ και το  5-2 που είχαν στην αρχή δεν μεγάλωσε διότι, ένα 11-0 σερί  του Παλαιού Φαλήρου έβγαλε τον αντίπαλο μπροστά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και διαμόρφωσε το 19-9 μέχρι το 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση μπήκε προϊδεασμένη στο παρκέ έκλεισε την άμυνα της και με επιμέρους 16-9 μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους. Σε αυτό βοήθησε πολύ ο Κουρέπης που είχε 19 π. όταν το σκορ ήταν 21-22.

Ο πρώτος σκόρερ της Αναγέννησης Κουρέπης σε φάση από το χθεσινό παιχνίδι
ποδοσφαίρου της ΠΑΕ ΟΦΗ, Θοδωρής Ελευθεριάδης (δεξιά) και οι

Στην επανάληψη το Π. Φάληρο συνέχισε να έχει το προβάδισμα, όμως η Αναγέννηση δεν τον άφησε  να ξεφύγει διατηρώντας σταθερά τη διαφορά στο… καλάθι. Το τρίποντο του Ραζη στο 36ο λεπτό έδωσε τη… σπίθα αλλά και το προβάδισμα στο σύνολο του Παπαδάκη. Από εκεί κι έπειτα η ψυχή που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στην άμυνα και η ευστοχία που είχαν στις βολές έδωσαν την πολυπόθητη νίκη.

Διαιτητές: Φασόλης-Τσακιράκη-Λιόνας (Σκανδαλάκης)

Τα 10λεπτα: 9-19, 25-28, 40-41, 65-58

Αναγέννηση (Παπαδάκης):  Ραζής 5 (1), Κουρέπης 24, Βερτούδος 8 (1), Βισέντιτς 12, Οικονομόπουλος 3 (1), Μητρόπαπας 2, Σπυριδάκης 11 (1), Μαραγκάκης, Κριθινάκης, Κουκιαδάκης.

Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Σωτηράκης 11, Χαϊκάλης 8, Γκάτζο 2, Κάπρης 9 (1), Σκόρδος 6, Φιλίππου 9 (3), Καλιανιώτης 5, Βισνιέφσκι 8, Βασιλειάδης.

Η οικογένεια της Αναγέννησης, ο πρόεδρος και το Δ.Σ του συλλόγου εκφράζουν τη θλίψη τους προς την οικογένεια Μητροπαπα και τους οικείους για την απώλεια της κα. Ασπασίας

“Θερμά συλλυπητήρια στον παίκτη της ομάδα μας Ανάσταση Μητροπαπα, για την απώλεια της πολυαγαπημένης του γιαγιάς” αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.