Μποχωρίδης του “Ηράκλειο” με ΚΗΦΙΣΙΑ

Την ανατροπή της αγωνιστικής πέτυχε η ΑΕΝ Κηφισιάς, η οποία επιβλήθηκε με 92-88 του «Ηράκλειο» σε ένα παιχνίδι της 9ης αγωνιστικης της Β Εθνικής, που κρίθηκε στο 5λεπτο της παράτασης. Το «Ηράκλειο» ξεκίνησε έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και στα πρώτα 10 λεπτά άφησε την ΑΕΝΚ στους 8 πόντους, όμως στο β’ δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε και από τις δύο ομάδες.

Σιγά σιγά οι γηπεδούχοι κατάφερναν να μειώσουν τη διαφορά και στο τέλος έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και με το σκορ στο 75-75. Στο τέλος η κούραση επηρέασε τους παίκτες του Γιώργου Μαρκάκη, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να παίρνει τη νίκη. Δυστυχώς για τέταρτο παιχνίδι το «Ηράκλειο» μπερδεύεται στο τελευταίο πεντάλεπτο και ό,τι διαφορά παίρνει την χάνει. Έτσι και χθες.

Με 9 πόντους ήταν μπροστά και στο τέλος η Κηφισιά με τρίποντο ισοφάρισε σε 75-75 και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ολοκληρωμένη επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν για 5 λεπτά.Ο προβληματισμός στην ομάδα είναι έντονος μια και για 30-35 λεπτά όλα λειτουργούν θαυμάσια και στο τέλος χύνεται η καρδάρα με το γάλα.

Στο χθεσινό ματς εκπληκτική εμφάνιση εκανε ο Μποχωρίδης (αν και όλη την εβδομάδα έκανε θεραπεία στο τραυματισμένο του γόνατο) με 36 πόντους και 6 τριποντά που αποτελεί ρεκόρ για τον παίκτη. Τι να το κάνεις ομως; Ούτε αυτός το  ευχαριστήθηκε… Δεν αγωνίστηκε ο Πετράκης που ήταν άρρωστος.

10λεπτα: 8-20, 40-50, 58-66, 75-75, 92-88.

Διαιτητές: Τσάτσης-Νάστος

Α.Ε.Ν.Κ. (Λιόγας, Λαδικος): Καμαριανός 12,  Μοσχοβίτης 16(1), Κεφαλάς 12, Μαρινος, Ντουζίδης 8(2), Χαϊκάλης 5(1), Χατζηνικόλας 15, Ψαρόπουλος 24( 2), Πρέκας.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κιτσος, Σταμπουλής 11(1), Μποχωρίδης 36(6), Λιανός 14, Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 10(2), Παπαδάκης 3, Λάκκας 12(1).