Ο εφτάψυχος Εργοτέλης πήρε προβάδισμα τίτλου

Με παρακαταθήκη τις 3 νίκες (1 στο Κύπελλο) επί του Ρεθύμνου, ο Εργοτέλης χθες αν και καρδιοχτύπησε, νίκησε 65-62 και έκανε το 1-0 στον τελικό του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Τώρα θα πάει το Σάββατο στο Ρέθυμνο κι αν νικήσει θα πανηγυρίσει τον τίτλο στην Κρήτη, αλλιώς θα γίνει και 3ο παιχνίδι, την επόμενη Τετάρτη στο Λίντο. Ο Εργοτέλης μπήκε φιουρόζος στο ματς και από την αρχή έδειξε ποιος θα ήταν το… αφεντικό στο «Λίντο» αλλά η μεγάλη του αυτοπεποίθηση κάμφθηκε στο 4ο 10λεπτο…

Με 35-27 προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο αλλά στο 30’ το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 47-47 και άρχισε να παίρνει θάρρος! Το θάρρος μετατράπηκε σε… θράσος και η ομάδα του Ρεθύμνου 2,5 λεπτά πριν το τέλος, προηγήθηκε με 61-58 και σε συνδυασμό ότι δεν είχε χάσει διαφορά στο 10λεπτο, ατένιζε με αισιοδοξία το… μέλλον.

Ο Εργοτέλης όμως εκεί σοβαρεύτηκε, ξέχασε τα λάθη του και αφού ισοφάρισε σε 62-62 ο Σκάνδαλος του έδωσε 23’’ πριν το τέλος προβάδισμα 64-62. Ο Κούμουλος που θυμήθηκε τα… νιάτα του όταν σκόραρε από μακριά, δυστυχώς για την ομάδα του αλλά ευτυχώς για τον Εργοτέλη, είχε ερ-μπολ και ο Θεοδωρίδης με 1/2 βολές στο 10’’ κάνει το 65-62.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν από την πίεση του Εργοτέλη να περάσουν την σέντρα και ο Κυρίτσης με σουτ απελπισίας λίγα μέτρα πριν την σέντρα, καρδιοχτύπησε τους γηπεδούχους όταν η μπάλα χτύπησε στο ταμπλό και στεφάνι μαζί με την λήξη του ματς.

Τα 10λεπτα: 17-14, 35-27, 47-47, 65-62.

Διαιτητές: Κατσαμπρακάκης, Ξυλάς, Τσικριτσάκη

Εργοτέλης (Χριστοδούλου): Σκάνδαλος 17, Ηλιάκης, Λαγουδάκης 6 (1), Λυβιάκης 4, Θεοδωρίδης 10 (2), Μαρκόπουλος, Χριστοδούλου 4 (1), Χλιαράς, Λιανδράκης 10 (1), Μπαρλιάς 10, Ορφανουδάκης 4.

Ρέθυμνο (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 2, Γιάννης 4, Βλαχάκης 5, Κούμουλος 18 (2) Μαραυγάκης 2, Ξυδάκης, Στέβοβιτς 8, Ηλιάδης, Τασιούδης 12 (1), Δουλγεράκης 7 (1), Κυρίτσης 4.

Στον τελικό ο Ανδρογέας

Ο Ανδρογέας επιβλήθηκε με 61-53 του Αρκαδίου στον τρίτο και τελευταίο ημιτελικό των γυναικών που διεξήχθη στο «Λίντο» και με 2-1 νίκες, εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους τελικούς της ΕΚΑΣΚ, για πρώτη φορά στην ιστορία του. Αντίπαλός του θα είναι ο Ηρόδοτος που θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας, με τον τίτλο να κρίνεται στις 2 νίκες.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-26, 49-42, 61-53

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Παπαδάκη

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Βισκαδουράκης- Μαστοράκης): Καζάκη 10(1), Γαλανάκη 10(1), Κοσμαδάκη, Μαθιουδάκη 4, Γιαπιτζόγλου 9, Θεοδοσουλάκη 2, Τζανετή 8(2), Χαλεπάκη 4, Μηλιαρά 7, Τσαγκαράκη , Παπαγιαννάκη 7, Μακράκη.

ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Τσέλα, Δαμανάκη, Σαλιαϊ 10(2), Ψυχογιού 13(2), Ιερωνυμάκη 15, Δημήτρη 7, Σταυριανάκη, Ζαχαράκη 2, Σκλαβουνάκη 6, Ξενίδη.

Το «εισιτήριο» για τον τελικό των Παμπαίδων πήρε το «Ηράκλειο» ΟΑΑ, κερδίζοντας με 84-69 την Ιεράπετρα στο κλειστό Χερσονήσου. Ο τελικός με αντίπαλο τον ΟΑΧ, θα διεξαχθεί την Κυριακή 26 Μαϊου στο «Λίντο».