ο Γιάννης Καργιωτάκης στο βραζιλιάνικο ζίου ζίτσου, κατακτώντας την πρώτη θέση στο 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διοργάνωσε η ΕΛ.ΑΣ.

Μετά την ελευθέρα πάλη και την πάλη στην άμμο, ο Γιάννης Καργιωτάκης έδειξε ότι …το ‘χει και στο βραζιλιάνικο ζίου ζίτσου, κατακτώντας την πρώτη θέση στο 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διοργάνωσε η ΕΛ.ΑΣ. στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Οι αθλητές αγωνίστηκαν βάσει σωματικού βάρους και όχι βάση χρώματος ζώνης, με τον Ηρακλειώτη αστυφύλακα να παίρνει με ευκολία το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 94+κιλών.

Αρχικά επικράτησε του Λυμπερόπουλου (μπλε ζώνη) με υποταγή, στη συνέχεια κέρδισε τον Καπερώνη (παγκόσμιος πρωταθλητής 2016 στο Παγκράτιο, 1ος  στην Ευρώπη στο ADCC και 2ος στο IBJJF No-Gi) με 3-0 ενώ στον τελικό νίκησε τον Χαρπαντίδη (μωβ ζώνη) με 6-0.

«Ευχαριστώ πάρα πολύ τον φίλο μου Ηλία Αποστολόπουλο που μου μαθαίνει το μυστικά του ζίου ζίτσου, καθώς επίσης τους Γιώργο Δραμιτινό, Βαγγέλη Γεωργιάδη και Τριαντάφυλλο Μαρούγκα που κάναμε μαζί προπόνηση.

Ένα ακόμα ευχαριστώ στην Υπηρεσία Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού που μου επιτρέπει να γυμνάζομαι, ώστε να πετυχαίνω τους στόχους μου και τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Υπαλλήλων και ιδιαίτερα στον πρόεδρο Γιώργο Τζατζάκη, στον αντιπρόεδρο Δημήτρη Αβανίδη και στον γεν. γραμματέα Ρήγα Ουσταμπασίδη που διοργάνωσαν και στήριξαν όλο το πρωτάθλημα» τόνισε ο Γιάννης Καργιωτάκης.