ΟΦΗ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την Α1 βόλεϊ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Α1 βόλεϊ πανηγύρισε χθες βράδυ ο ΟΦΗ στη μακρινή Αλεξανδρούπολη, επί του ουραγού Εθνικού με 3-1.

Οι γηπεδούχοι που μαστίζονται από οικονομικά προβλήματα και είναι πολύ πιθανό να αποχωρήσουν από την κατηγορία, έπαιξαν για τη… φανέλα και δυσκόλεψαν αρκετά τους παίκτες του Δημήτρη Ζλατιλίδη. Μάλιστα ο Εθνικός κέρδισε το πρώτο του σετ για φέτος αλλά δεν έκανε μεγαλύτερη ζημιά στον ΟΦΗ.

Τα σετ: 27-29, 25-22, 25-27, 21-25

Τα άλλα ματς της 7ης αγωνιστικής: ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-3, Φοίνικας-Ελπίδα 3-0, Κηφισιά-Παμβοχαϊκός 3-1. Ο αγώνας Ηρακλής -ΠΑΟΚ διακόπηκε στο 4ο σετ λόγω της έντασης που προκλήθηκε μεταξύ των οπαδών των γηπεδούχων και της αστυνομίας. Το σκορ ήταν 2-1 για τον ΠΑΟΚ.

Βαθμολογία: Ολυμπιακός 17, ΠΑΟ 16, ΠΑΟΚ 15, Φοίνικας 14, Κηφισιά 11, Ηρακλής 10, ΟΦΗ 10, Παμβοχαϊκός 6, Ελπίδα 0, Εθνικός Αλέξ. 0

Την 8η αγωνιστική, ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί τον Ηρακλή.

ΓΕΗ βόλεϊ στην Πετρούπολη
Φάση απο τη νίκη της ΓΕΗ στην Πετρούπολη

Νίκες για ΑΘΛΕΣΗ, ΓΕΗ

Μετά από «μάχη» 143 λεπτών, η ΑΘΛΕΣΗ κέρδισε με 3-2 τη Μεσσαρά στο κλειστό Πατελών, στο τοπικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α2 γυναικών.

Όλα τα σετ με εξαίρεση το δεύτερο, είχαν συναρπαστική εξέλιξη, με τις γηπεδούχες τελικά να κερδίζουν το δίποντο.

Τα σετ: 27-25, 12-25, 25-21, 24-26, 25-23

ΑΘΛΕΣΗ (Μανωλάκης): Μανωλάκη, Μαυρέα, Νοικοκυράκη, Κογεράκη, Δρακάκη, Μανάι, Ζάικου, Ρουμπάκη, Κονσολάκη, Καλουτσάκη, Τζαθά, Τζανακάκη, Φακουρέλη (λ), Γαραζανάκη (λ)

ΜΕΣΣΑΡΑ (Ιωάννου): Μπριλάκη, Τσελάνη, Κωνσταντάκη (λ), Τσοπούλου, Μυγδάλη, Αλεξάκη, Ζιμάνσκα, Παπακώστα (λ), Αλεβυζάκη, Τζωρτζακάκη, Νικόλοβα, Ρομπογιαννάκη

Η ΓΕΗ επέστρεψε στις νίκες, περνώντας με 3-1 από την έδρα της Πετρούπολης. Τα σετ: 24-26, 25-20, 11-25, 21-25

Η ΓΕΗ είναι δεύτερη με 21β., η Μεσσαρά 7η με 13β. και η ΑΘΛΕΣΗ 8η με 11.

Στην Α2 ανδρών, η ΓΕΗ πήρε μπρος και με τη 2η σερί νίκη που σημείωσε, αυτή τη φορά στην Πάτρα με 3-1 επί της Ολυμπιάδας, απέκτησε ελπίδες παραμονής. Τα σετ: 28-26, 25-27, 17-25, 19-25.