Ο Τζωρμπατζάκης με τον πρόεδρο του «Ηράκλειο» κ. Δελάκη

Με 55 συμμετοχές απ’ όλη την Κρήτη πραγματοποιήθηκε το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις 10 και 14 ετών στις εγκαταστάσεις του “Ηράκλειο” ΟΑΑ. Το «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. συμμετείχε με 12 αθλητές και αθλήτριες και κατέκτησε την πρώτη θέση στα αγόρια και την δεύτερη στα κορίτσια 14 ετών καθώς και την τρίτη θέση τόσο στα κορίτσια, όσο και στα αγόρια 10 ετών.

Ειδικότερα συμμετέχουν:

Κατηγορία αγόρια 10 ετών: Τρούλης Γιώργος

Κατηγορία κορίτσια 14 ετών: Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Ζαχαράκη Μαρία, Ζαχαράκη Ρωξάνη, Λαμπράκη Εβελίνα, Λεβαντάκη Ελένη και Μαχλή Μαργαρίτα.

Κατηγορία αγόρια 14 ετών: Τσαπάκης Γιώργος, Τσατσάκης Έκτορας, Τζωρμπατζάκης Βασίλης και Χατζιδάκης Μανόλης.

Ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης, ήταν ο νικητής της κατηγορίας 14 ετών. Ο Τζωρμπατζάκης Νο2 στο ταμπλό, έκανε τρείς νικηφόρους αγώνες. Στους 16 κέρδισε τον Σπυρόπουλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 40, στην οκτάδα αντιμετώπισε τον Ευαγγελόπουλο (ΟΑ Χανιών) και τον κέρδισε 53 54 (3). Στα ημιτελικά κέρδισε τον Μαυρομάτη, με τον οποίο έκαναν έναν πολύ ωραίο αγώνα που έληξε στο τρίτο σετ με νικητή τον Τζωρμπατζάκη και σκορ 67 (3) 63 75. Στο τελικό κόντρα στον Φανδριδάκη από τη Σούδα, επικράτησε με 63 61 και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Η Λαμπράκη με το κύπελλό της

Την δεύτερη θέση στα κορίτσια 14 ετών, πήρε η Λαμπράκη που στον τελικό αντιμετώπισε την Πάντου (Τεν. Ακαδημία Κρήτης) και έχασε 61 40 med, ένω ένας τραυματισμός κατά τη διάρκεια του αγώνα, την έκανε να εγκαταλείψει την προσπάθεια της. Η Λαμπράκη, Νο2 στο ταμπλό, κέρδισε νωρίτερα την Αρετάκη (ΟΑ Σούδας) 42 40. Στην οκτάδα έπαιξε με την Σινάνη (Ακαδ. Αντισφαίρισης Χανιών) και επικράτησε 41 41. Στον ημιτελικό αγώνα έπαιξε με την Ζαχαράκη Αλεξάνδρα την οποία κέρδισε 64 61.

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη έφτασε στα ημιτελικά, κερδίζοντας αρχικά την Χατζηκώστα (Ο.Α. Σητείας) με 40 40 και στην συνέχεια την Λαγουδάκη (Τεν. Ακαδημία Κρήτης) με 24 40 10-3. Στον ημιτελικό αντιμετώπισε την συμπάκτρια της Λαμπράκη από την οποία έχασε 64 61 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Ο  Έκτορας Τσατσάκης Νο 1 του ταμπλό κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά των 14αριών, παίζοντας πολύ ωραίο τένις. Αρχικά κέρδισε τον Φανουράκη (Φιλία ΤΚ) 40 41 και στον επόμενο γύρο τον Τσιλιμιγκάκη (Ο.Α. Χανιών) 41 54 (3). Στον ημιτελικό αντιμετώπισε τον Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας), από τον όποιο έχασε 61 64, παραμένοντας στην τρίτη θέση.

Στην οκτάδα έφτασε η Ρωξάνη Ζαχαράκη, ενώ στις 16 έφτασαν η Μαργαρίτα Μαχλή, η Ελένη Λεβεντάκη και η Μαρία Ζαχαράκη, που έκαναν από μια νίκη.

O Γιώργος Τσαπάκης έκανε μια νίκη και μπήκε στους 16. Ενώ ο Μανόλης Χατζιδάκης παρέμεινε στους 32.

Στην κατηγορία των αγοριών 10 ετών, συμμετείχε ο 9 χρόνος Γιώργος Τρούλης που έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό και συνέχισε στο consolation (δεύτερης ευκαιρίας). Εκεί κατάφερε να κάνεις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και να πάρει την πρώτη θέση.

Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις επιδόσεις τους και την αγωνιστικότητα τους καθώς και τους προπονητές τους Μανόλη Δολιανίτη, Κώστα Τζιγκουνάκη και Νίκο Μελισσουργάκη για την συνεχή προετοιμασία και στήριξη τους.  Οι αθλητές- τριες του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. θα συμμετάσχουν το προσεχές διάστημα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τένις 2021 στην Αθήνα με τις κατηγορίες 12 και 14 ετών και στις κατηγορίες 10, 16 και 18 ετών.