Πρώτη νίκη ο Ανδρογέας στην Α2 μπάσκετ γυναικών με 12 τρίποντα

Ιστορική στιγμή για τον Ανδρογέα που πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στην Α2 μπάσκετ γυναικών και μάλιστα με το εμφατικό 63-43 κόντρα στον ΑΟ Βάρης.

Μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα, η ομάδα του Μάνου Καρλάφτη βρήκε τον τρόπο να επιβληθεί του αντιπάλου της στο κλειστό του Λίντο, κερδίζοντας στο τέλος το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.

Η τελική διαφορά των 20 πόντων μπορεί να μην αποδίδει πιστά την εικόνα της αναμέτρησης που ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά ωστόσο αποτυπώνει την προσπάθεια και την επιμονή των γηπεδούχων που είχαν ως κύριο όπλο τους χθες, την εξαιρετική ευστοχία από τα 6,75μ.

Πέντε παίκτριες του Ανδρογέα ευστόχησαν συνολικά σε 12 τρίποντα (τρία η 17χρονη Γαλανάκη και το ένα σε κρίσιμο σημείο του αγώνα), κάτι ασφαλώς που μαζί με την καλή άμυνα για 40 λεπτά, άνοιξε τον δρόμο για την πρώτη νίκη.

Σημαντικό επίσης ότι οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς, καταφέρνοντας στην τέταρτη περίοδο, να «χτίσουν» μια μεγάλη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 26-25, 40-36, 63-43

Διαιτητές: Ξυλάς-Παπαδάκη

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Καρλάφτης Μ.): Μαυράκη 2, Δανδουλάκη 6, Τραγουστή 15(3), Χούντεβιτς 10(2), Ιατράκη 6(2), Μανουκάκη 11(2), Γαλανάκη 9(3), Μηλιαρά, Καζάκη, Χαλεπάκη 2, Μαθιουδάκη.

ΑΟ ΒΑΡΗΣ (Ζαχαρίας): Στεφάνου Κ.9(1), Στεφάνου Α. 14(1), Κοίλια 9(1), Αποστόλου 5, Παπαδρόσου, Καρυδάκη 2, Μπέτκα 4, Γρύλια, Τίκο