Ο Βασιλειάδης του ΟΦΗ σε φάση από το ματς με ΠΕΝΤΕΛΗ

E, ας πρόσεχε. Μόνος του δεν παίζει κανείς. Ο ΟΦΗ νόμιζε ότι ένα ματς τελειώνει στο 20’, αλλά δεν είναι έτσι. Η πρωτοπόρος Πεντέλη τον κέρδισε 76-71 στο ΒΑΚ,  διότι στο β΄ μέρος έκανε πολλά λάθη. Ο ΟΦΗ  είχε την πρωτοπορία σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι στην επανάληψη. Στο φινάλε, όμως, η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που είχε πιο σωστές επιλογές φτάνοντας τελικά και στη νίκη, ενώ ο ΟΦΗ δέχτηκε την πρώτη του ήττα στην έδρα του. Στο 38’ ο ΟΦΗ ήταν μπροστά με 71-70, αλλά οι Λίτσος, Αποστολόπουλος ,και με βολή ο Παπανδρέου έκαναν το σκορ 71-76, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Τα 10λεπτα: 19-12, 37-31 ,53-55, 71-76.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 8 (2),  Τσερκιτσόγλου 12 (2), Καραλής 7 (1), Καρλάφτης 10 (2), Αγαπιάδης 6, Βασιλειάδης 6, Πάλλης 12.

ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 10 (1), Νάσσης-Ντανιάς, Γεωργακόπουλος 7, Λίτσο 23 (3), Αποστολόπουλος 11 (3), Κωσταντάκος, Νταλλής, Μουλάς 12 (1), Μπίγκος 10, Μαλούκος 3.

Βαριά ήττα στη Χαλκίδα!

Απότομη προσγείωση για τον ΑΟΚ Χανιά! Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Πετρούπολης, ο ΑΟΚ Χανιά γνώρισε βαριά ήττα 73-56 στη Χαλκίδα από την ΑΕΕ Παναγίτσας.

10λεπτα: 16-12, 18-12, 18-22, 21-10.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Π. Μιχαήλ): Σκεμπές, Καρβούνης 7(1), Μούντριχας, Αδαμόπουλος 7 (1), Θεοδωράκος 2, Μαντζάκος, Κωνσταντίνου, Μπέλλος, Γκιζογιάννης 31, Χοτζάλι 3, Δράκακης 15, Σβωρόνος 8 (2).

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ. Ροδας): Αλεξίου 3, Σταθόπουλος, Παπαδάκης, Υφαντόπουλος 12 (3), Σαράντης 8, Μπαγάκης 6 (2), Πούρος 2, Σκαμνάκης 15 (1), Γδοντακης 1, Τασιούδης 9, Κοντογιάννης.