Πρώτη φιλική νίκη του ΟΦΗ στην Ολλανδία, 2-0 τη VVCS (βίντεο)

Την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας που δίνει αυτό το καλοκαίρι, κατέγραψε ο ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε με 2-0 της VVCS, μιας ομάδας που αποτελείται από Ολλανδούς επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, οι οποίοι αυτή τη στιγμή δεν έχουν συμβόλαιο με κάποιον σύλλογο.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι πάντως σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας που δεν είχε καμία συνοχή. Ουσιαστικά επρόκειτο για ματς προπονητικού χαρακτήρα.

Ο ΟΦΗ δε μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του μέχρι και τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων.

Στο 69′ ο Ριέρα άνοιξε το σκορ με ατομική προσπάθεια και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπόρχα Γκονζάλες με μακρινό δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το επόμενο και σαφώς πιο δυνατό φιλικό του ΟΦΗ, είναι την προσεχή Τετάρτη (8μμ) με αντίπαλο την ολλανδική Μπρέντα.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος (46′ Μπάουμαν), Μαρινάκης (60′ Χατζηθεοδωρίδης), Λαμπρόπουλος (46′ Μπρεσάν), Χνάρης (60′ Χριστόπουλος), Αμπάντα (60′ Μπόρχα), Γκαγέγος (60′ Φανουράκης), Μπάκιτς (46′ Καραχάλιος), Αποστολάκης (46′ Φαϊτάκης), Θεοδοσουλάκης (60′ Κουτεντάκης), Χιμένεθ (60′ Πιστικός), Ισέκα (46′ Ριέρα).

VVCS: Σπένκελινκ, Γκορσιντιάν, Ρ. Χιμσκερκ, Ντράκπε, Άτες, Ντ. Χιμσκερκ, Μπίκχαν, Νοτ, Σορί, Βαν Φολφγκανγκ, Ρομντάνε