Οι Αντωνακάκη και Περδικάκη που πήραν τον τίτλο στα Καμένα Βούρλα και τώρα πάνε στον Αγ. Νικόλαο

Το τουρνουά beach volley «Kamena Vourla Open», ολοκληρώθηκε επιτυχώς, βρίσκοντας την κρητική γυναικεία συμμετοχή να κατακτά το χρυσό.

Οι Ηρακλειώτισσες Γεωργίνα Αντωνακάκη και Ιωάννα Περδικάκη, διέγραψαν μία πετυχημένη πορεία μέχρι να φτάσουν στον τελικό του τουρνουά, όπου και τελικά ανταμείφθηκαν με το χρυσό. Στον τελικό, αντιμετώπισαν το δίδυμο Αγριοδήμου/Καραγκούνη, και ενώ βρέθηκαν πίσω με 1-0 στα σετ, κατάφεραν να αποσπάσουν τη νίκη με ανατροπή ολοκληρώνοντας με 2-1.

Η πορεία των Αντωνακάκη/Περδικάκη ως το χρυσό μετάλλιο:

Φάση ομίλων: Αντωνακάκη/Περδικάκη – Μάλεσιτς/Πήττα 2-0 (21-9, 21-19)

Σαμπάτη/Χριστοδούλου – Αντωνακάκη/Περδικάκη 0-2 (21-23, 23-25)

Προημιτελικός: Αντωνακάκη/Περδικάκη – Παππά/Τριγωνίδου 2-1 (14-21, 21-16, 15-7)

Ημιτελικός: Αντωνακάκη/Περδικάκη – Κατσίκα/Σιρίνινα 2-0 (21-8, 21-12)

Τελικός: Αγριοδήμου/Καραγκούνη – Αντωνακάκη/Περδικάκη

1-2 (24-22, 17-21, 10-15).

Οι νικήτριες στη κατηγορία Κ19 με παράγοντες του βόλεϊ της Κρήτης

Τα τελικά στον Αγ. Νικόλαο

Η αγωνιστική δράση για το Beach Volley δεν τελειώνει εδώ, αφού 29-31 Ιουλίου στον Άγιο Νικόλαο θα διεξαχθούν οι αγώνες για την ανάδειξη των πρωταθλητών Ελλάδος για το 2022.

Για 5η συνεχόμενη φορά (από το 2017 με μοναδική εξαίρεση το 2020 λόγω κοροναϊού στην μαρίνα του Αγίου Νικολάου θα αναδειχθούν οι πρωταθλητές Ελλάδας με τους αγώνες να μεταδιδονται από την ΕΡΤ3.

Το απόγευμα του Σαββάτου από τις 19.30 έως τις 21.30 θα μεταδοθούν αγώνες από την προημιτελική φάση του τουρνουά, ενώ την Κυριακή από τις 19.30 θα ξεκινήσει η μετάδοση των τελικών (αρχικά των γυναικών και κατόπιν των ανδρών).

Οι πρωταθλητές U19

Οι Ελευθερία και Νικολέτα Φανιουδάκη στα κορίτσια και οι Γιάννης Σπιταδάκης / Δημήτρης Αστρινάκης στα αγόρια αναδείχθηκαν πρωταθλητές Κρήτης για το 2022 στην κατηγορία Κ19, στο μπιτς βόλεϊ.

Τελικοί που έγιναν στις εγκαταστάσεις του Ka- rteros Beach Sports Center αναδεικνύοντας τους πρωταθλητές Κρήτης έτους 2022.

Στην κατηγορία κοριτσιών πρωταθλήτριες Κρήτης αναδείχθηκαν οι Ελευθερία και Νικολέτα Φανιουδάκη. Τη 2η θέση κατέ- λαβαν οι Ματαλλιωτάκη Θ./Καλουτσάκη Ελ. και την 3η θέση κατέλαβαν οι Πιτσούλη Εμμ./Πρινιωτάκη Π.

Στη κατηγορία αγοριών πρωταθλητές Κρήτης είναι Γιάννης Σπιταδάκης/Δημήτρης Αστρινάκης. Δεύτερη θέση για τους Γαλιάκη Ιασ./Απλαδά Σπ. και την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Δασκαλάκης Γ./Σφακιανάκης Αντ.

Τις απονομές στις Πρωταθλήτριες ομάδες κοριτσιων έκαναν: Το μέλος του ΔΣ της ΕΟΠΕ και Καζακου Ε. και η Δημ. Σύμβουλος Ηρακλείου κα Καλουδιώτη Μαρ.

Τις απονομές στις Πρωταθλητριες ομάδες αγοριών εκαναν: Η ΠΟΠ κα Παρασκακη Γ και ο ΠΟΠ beach volley κος Πιστικης Α.

Ανακοίνωση: «Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΣΠΕΚ συγχαίρουν τις Πρωταθλήτριες ομάδες Κρήτης για τη διάκριση τους και τους εύχονται καλή επιτυχία στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος U19 της ΕΟΠΕ που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 05-06 και 07 Αυγούστου. Συγχαίρουν και ευχαριστούν όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο Regional Juniors U19 αποδεικνύοντας για μία ακόμα φορά ότι η Περιφέρεια της Κρήτης είναι η πρώτη Περιφέρεια σε συμμετοχές σε όλη την Ελλάδα στο beach Volley.»

Οι νικητές στα αγόρια Κ19

Τελική Φάση Πανελληνίου Κ17

Με δύο ομάδες σε αγόρια και κορίτσια θα συμμετέχει η περιφέρεια της Κρήτης στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ17 που θα διεξαχθεί το διήμερο 30-31 Ιουλίου στο Λουτράκι. Τα ζευγάρια που θα μας εκπροσωπήσουν είναι: