Εργοτέλης με τον Ιωνικό
Η φάση όπου ο Ομάρ πατάει στο χέρι τον Κατσιμήτρο πριν γίνει το 1-1 αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια

Το ποδόσφαιρο γύρισε πολλά χρόνια πίσω με όσα έγινα χθες στην Νεάπολη. Ο Εργοτέλης προφανώς ενόχλησε με τις συνεχόμενες νίκες του και κάπως έπρεπε να τον σταματήσουν.

Βρέθηκε, λοιπόν, χθες, ένας διαιτητής, ο Φωτιάς, αξιολογημένος από την Σούπερ Λιγκ, για να αποδώσει υποτίθεται δικαιοσύνη και τίμησε…δεόντως το επίθετο του βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι και «καίγοντας» τα όνειρα του Εργοτέλη για άνοδο.

Ο διεθνής ρέφερι από την Πέλλα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της χθεσινής αναμέτρησης με μια τραγική διαιτησία που πήρε το εισιτήριο από τον Εργοτέλη και το χάρισε στον Ιωνικό που νίκησε 2-1 έχοντας για 12ο παίκτη του στο β΄ μέρος τον Φωτιά.

Ο Εργοτέλης είναι ο πρωταθλητής στις καρδιές μας κι ας λέει το σκορ ότι έχασε στην Νεάπολη. Είναι ο μεγάλος νικητής και αν η διαιτησία δεν είχε βάλει το χέρι της, σήμερα θα ήταν και στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Φωτιάς με τρείς καταδικαστικές αποφάσεις στην ίδια φάση καθόρισε το αποτέλεσμα.

1ο λάθος: Στο 76’ κατελόγισε φάουλ την απομάκρυνση της μπάλας από τον Τσέλιο μπροστά από τον Ματσούκα. Ο παίκτης του Εργοτέλη διώχνει την μπάλα χωρίς καν να βρίσκει τον αντίπαλο του.

2ο λάθος: Στην ίδια φάση  βγάζει δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Τσέλιο και αφήνει τον Εργοτέλη με 10 παίκτες.

3ο λάθος: Στην εκτέλεση του φάουλ και αφού ο Κατσιμήτρος χάνει την μπάλα από τα χέρια του γίνεται καθαρό φάουλ από τον Ομάρ ο οποίος πατάει το χέρι του γκολκίπερ του Εργοτέλη και στη συνέχεια γίνεται το 1-1.

Εργοτέλης με τον Ιωνικό Κοκκίνης
Ο Κοκκίνης σκόραρε αλλά η διαιτησία σταμάτησε τον Εργοτέλη

Ίσως ο Φωτιάς να ήθελε να εξιλεωθεί στους γηπεδούχους που τον πήγαν… καροτσάκι στο ημίχρονο για την φάση του 43′ όπου ζήτησαν πέναλτι όταν ο  Κουιρουκίδης  έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μπάτζιου.

Αυτή ήταν και η μοναδική φάση του α’μέρους με τον Εργοτέλη να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να μην απειλείται αλλά και να μην απειλεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε…φωτιά με τρία γκολ, ένταση, δύο αποβολές και μια διαιτησία που αλλοίωσε το αποτέλεσμα. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 60′ με σουτ του Κοκκίνη( που μόλις είχε μπει αλλαγή)  μετά από σέντρα του Μανουσάκη. Το γκολ αυτό έδινε  στον Εργοτέλη το εισιτήριο για τα μπαράζ, αφού την ίδια ώρα το ματς στην Ξάνθη ήταν στο 0-0.

Όλα άλλαξαν όμως από την φάση του 76΄και η τραγική ειρωνεία είναι για τον Εργοτέλη ότι αμέσως μετά το 1-1 έγινε και το 1-0 στην Ξάνθη.

Παίζοντας με παίκτη παραπάνω οι Νικαιώτες πήραν τελικά και τη  νίκη με τον Μάναλη να σκοράρει στο 81’ (2-1) και μαζί την απευθείας άνοδο.

Ο Εργοτέλης τελείωσε με 9 παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη ο Πέιος.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Σινγκ (67′ Πλατέλλας), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (22’′ λ.τ Μουστάκης (67′ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ματσούκας, Ρόλε, Κουϊρουκίδης (67′ Κάστρο).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (65’′ Ποζατζίδης), Πέϊος, Τσέλιος, Κόλα, Άμπι (54’′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (84′ Πατρινός), Κόνραντ (54’′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (84’′ Κούατενγκ).