Στα τελικά του πανελληνίου προκρίθηκαν οι μίνι παίδες της Ακαδημίας Ηρακλείου

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας σε επίπεδο νέων ανδρών στο πόλο. Στον τελικό, το κρητικό συγκρότημα επικράτησε της Βουλιαγμένης με 11-10.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την Παρασκευή για τη φάση των ομίλων, η Βουλιαγμένη είχε πετύχει μία άνετη νίκη με 16-7, αλλά στον τελικό τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά, με τα παιδιά του Μάνθου Βουλγαράκη να επικρατούν με 11-10 και να κατακτούν το πρωτάθλημα.

Ο τελικός είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Γιαννάτος ισοφάρισε σε 10-10 για τον ΝΟΒ, 2.12 πριν από τη λήξη, αλλά ο Γιώργος Μητράκης (κορυφαίος με 5 γκολ) πέτυχε το νικητήριο για τον ΝΟΧ, στα 39 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Την 3η θέση πήρε ο Παναθηναϊκός που νίκησε στον μικρό τελικό με 11-7 τον ΓΣ Περιστερί- ου.  Οι πρωταθλητές Ελλάδος:  Σαχού, Μαραγκουδάκης, Νικολαΐδης, Ζουζούνης, Σκουνάκης, Γεωρβασάκης, Γράσσος, Μητράκης, Ριζωνάκης, Νικολακάκης, Σπάχιτς, Τζανακάκης, Κοκολάκης, Βαρουξής, Κρασαδάκης.

• Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού κατέκτησε για δέκατη σερί χρονιά το πρωτάθλημα Ελλάδας, «σκουπίζοντας» με 3-0 νίκες τη Βουλιαγμένη στους τελικούς.
  •  Οι μίνι παίδες του ΝΟΧ και της Ακαδημίας Ηρακλείου (Γ’ όμιλος) προκρίθηκαν στα τελικά του Πανελλήνιου πρωταθλήματος (9-11/6).