Ο προπονητής της Μεσσαράς κ. Φουστανάκης με τους αθλητές του

Εντυπωσιακά ήταν τα αποτελέσματα της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Ξίφος Μονομαχίας.

Ο Νικόλας Χατζηγεωργίου στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία των εφήβων ενώ ο Γιάννης Γρηγοριάδης με την 6η θέση που πήρε (έχασε για δύο πόντους την είσοδο στο μετάλλια), διατηρήθηκε στην πρώτη τετράδα της Πανελλήνιας γενικής κατάταξης. Καλή εμφάνιση και από τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος ήταν 55ος στους 79 ξιφομάχους.

Στις νεάνιδες, η Ελένη Μελαμπιανάκη κατάφερε να περάσει στις 16 καλύτερες αλλά στη συνέχεια αποκλείστηκε από τη μετέπειτα πρωταθλήτρια Ταρενίδου (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15-10.

Η Εβελίνα Σφακιανάκη και η Ελευθερία Καμπουράκη, δεν κατάφεραν ναι περάσουν τον πρώτο γύρο, παρά την καλή απόδοση που είχαν.

Στο ομαδικό των εφήβων, η Α.Λ. Μεσσαράς δικαίωσε τα προγνωστικά και σήκωσε το Κύπελλο, παρά τη σθεναρή αντίσταση που προέβαλαν οι πιτσιρικάδες του Άριστον Παιανίας στον τελικό.

Οι νεάνιδες δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του ΓΑΣ Χολαργού και να μπουν στην οκτάδα καταλαμβάνοντας τελικά την 9η θέση.

Στο Ξίφος Ασκήσεως, η Μεσσαρά έδωσε το “παρών” με δύο αθλητές και μία αθλήτρια.

Ο Μανώλης Αυγουστάκης έφασε μια ανάσα από τα μετάλλια αλλά σταμάτησε στον μετέπειτα πρωταθλητή Σταματόπουλο. Τελικά πήρε την 7η θέση σε 55 αθλητές ενώ ο Γιάννης Καζήλας πέρασε απευθείας στους «32» αλλά αποκλείστηκε από τον Οικονόμου και κατατάχθηκε 18ος στους εφήβους.

Στις νεάνιδες, η Δήμητρα Σφακιανάκη έκανε τρεις νικες και τρεις ήττες στον πρώτο γύρο και χρειάστηκε να νικήσει την Κεραμίδα  για να μπει στις «32», όπου έχασε από τη Μπάλλου και πήρε την 25η θέση σε 52 συμμετοχές.

Με δήλωσή του, ο υφυπουργός Αθλητισμού κ. Αυγενάκης, συνεχάρη τους νικητές των Πανελληνίων πρωταθλημάτων και ιδιαίτερα τον συντοπίτη του Νικόλα Χατζηγεωργίου.

«Τα συγχαρητήρια ανήκουν σε όλους, μα πιο πολύ στους αθλητές και στις αθλήτριες που έχουν ένα τόσο καλό κλίμα μέσα στην ομάδα και τα αποτελέσματα έρχονται φυσιολογικό. Ένα μεγάλο “ευχαριστώ” και πάλι στην κοινοπραξία ANEK-Blue Star Ferries για τη μετακίνηση της αποστολής” αναφέρει η Α.Λ. Μεσσαράς στην ανακοίνωσή της.