ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ: Εργοτέλης

Με ισοπαλία 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο εντός έδρας ματς που έδωσε η Κ19 του Εργοτέλη απέναντι στο αντίστοιχο συγκρότημα της Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων Β’ Εθνικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και στο πρώτο ημίχρονο είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Πλαϊτάκη. Στην επανάληψη ο Εργοτέλης κατάφερε στο 64’ να μπει μπροστά στο σκορ μετά από εύστοχο πέναλτι του Κατσούρι, το οποίο κέρδισε ο Λυδάκης.

Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, επίσης με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τζέμη. Η εσχάτη των ποινών υποδείχθηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού προς τον διαιτητή Χαραλαμπάκη, ο οποίος αρχικά είχε καταλογίσει φάουλ σχεδόν πάνω στη γραμμή. Το γεγονός αυτό προκάλεσε την έντονη διαμαρτυρία των ανθρώπων του Εργοτέλη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Σαβουϊδάκης, Λούσι, Μαυροειδής (84’ Σταυρακάκης), Πλαϊτάκης, Δουλγεράκης, Τσακάνι, Σεραφειμίδης (84’ Κουτσογιαννάκης), Κεφαλούκος, Λυδάκης, Κατσούρι, Σαϊτάκης (77’ Μαυροματίδης)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κορναράκης, Μαργαρώνης, Νικούλης, Ντάριο, Οικονόμου, Τζέμη, Βασιλειάδης, Δελιβασίλης, Σταμάτης, Τουρούκης Α, Μάναρης

*Το ματς του ΟΦΗ στο Αίγιο με τον Παναιγιάλειο, αναβλήθηκε την Παρασκευή από τη διοργανώτρια αρχή, μετά από αίτημα της ομάδας του Ηρακλείου που δεν μπόρεσε να βρει εισιτήρια για τη μετάβασή της στην πρωτεύουσα.