Η ομάδα της τεχνικής κολύμβησης

Με πέντε μετάλλια ολοκλήρωσε η Ελλάδα την παρουσία της στους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες που ολοκληρώθηκαν με επιτυχία στο Ηράκλειο. Και τα πέντε ήρθαν από την τεχνική κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας όπου η Εθνική μας κατέκτησε ένα χρυσό, δύο ασημένια και δύο χάλκινα (άλλα 14 μετάλλια πήρε η Ελλάδα στα αγωνίσματα της πισίνας).

Στην κούρσα των 4χλμ. επιφάνειας ανδρών κυριάρχησε ο Μάριος Αρμούτσης με χρόνο 38:43.5, με δεύτερο τον Ηλία Καλφίδη (38:44.9) .

Στο αγώνισμα των 2χλμ. με διπλά πέδιλα ο Γιώργος Μαντζάκος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 22:27.3.

Επίσης το χάλκινο κατέκτησε στον αγώνα των 4χλμ. επιφάνειας γυναικών η Σοφία-Αναστασία Τσιάνου σε 45:35.6.

Η Ελλάδα πήρε ασημένιο μετάλλιο στη μικτή σκυταλοδρομία 4Χ2 χλμ. επιφάνειας με τους Μάριο Αρμούτση, Αθανασία Καραβίτση, Ηλία Καλφίδη, Σοφία Αναστασία Τσιάνου.

Ο τελικός στη μικτή σκυταλοδρομία υπήρξε δραματικός, σημαδεύθηκε από διαδοχικές ανατροπές στην πρωτοπορία (Τουρκία, Ελλάδα, Αίγυπτος) και εντέλει κρίθηκε στο φινάλε, με την Γκαμίλα Χασάν να προσπερνά την Τσιάνου και να χαρίζει στη μεν Αίγυπτο τη νίκη, στη δε Ιταλία το Νο 1 στην κατάταξη του πίνακα μεταλλίων.

Η Ιταλία και η Ελλάδα κατέκτησαν από 13 χρυσά μετάλλια έκαστη και από τη στιγμή που η οικοδέσποινα των Αγώνων δεν κατάφερε να κατακτήσει το 14ο στο τελευταίο αγώνισμα της διοργάνωσης, μέτρησε το σύνολο…

Βeach Volley

Η Γαλλία στους άνδρες και η Ιταλία στις γυναίκες πανηγύρισαν την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο συναρπαστικό τουρνουά Βeach volley, που διεξήχθη στο Karteros Beach Sports Center. Τα αδέρφια Αγέ κυριάρχησαν στο ανδρικό τουρνουά επικρατώντας με 2-0 σετ (22-20, 21-13) των Iταλών Μπένζι / Μπονιφάτσι.

Το δίδυμο Όρσι / Μπιάνκι από την Ιταλία κατέκτησε την κορυφή στο τουρνουά των γυναικών, μετά τη νίκη τους με 2-0 (21-12, 21-15) στον «εμφύλιο» κόντρα στις συμπατριώτισσες τους Μπιάνκιν / Σκάμπολι.

Στη «μάχη» για το χάλκινο μετάλλιο, οι Γαλλίδες Βιεϊρά / Σαμιγί κατέκτησαν την τρίτη θέση, νικώντας τις Τριανταφυλλίδη / Ματίου με 2-0 (21-10, 21-17).

Στους αγώνες κατάταξης, οι Κανέλλος / Τερζόγλου πήραν την έβδομη θέση στους άνδρες και την όγδοη θέση οι Πασχαλάκη / Αλέξογλου στις γυναίκες.

Beach Tennis

Το Γαλλικό δίδυμο Νικολά Τζιανότι και Ματιέ Γκεγκανό κυριάρχησε στο Beach Tennis.  Στον τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ (6-2, 6-3) των Ισπανών Ράμος Βιέρα και Ροντρίγκεθ Κερόλ.

Η Ιταλία διατήρησε την παράδοση στο Διπλό γυναικών. Οι Φλαμίνια Ντάινα και Νικόλ Νόμπιλε ήταν εξαιρετικές σε όλο το τουρνουά και στον τελικό επιβλήθηκαν με 2-0 σετ (6-0, 6-2) των Γαλλίδων Μαρί- Ιβ Οαρό και Ματίλντ Οαρό.