Ο Βάργκας σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς του ΟΦΗ

Την ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό (τέταρτη σε ισάριθμα ματς φέτος, επίσημα και φιλικά) γνώρισε ο ΟΦΗ στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ, στον πρώτο αγώνα για το Λιγκ Καπ  «Νίκος Σαμαράς». Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν σχετικά εύκολα το παιχνίδι, απέναντι σε έναν ΟΦΗ που ήταν ανταγωνιστικός στο δεύτερο και το τρίτο σετ, αλλά είχε προβλήματα στην υποδοχή.

Ο στόχος της τοπικής ομάδας βέβαια παραμένει το πρωτάθλημα και τα παιχνίδια αυτά με τον Παναθηναϊκό (θα ακολουθήσει η τυπική ρεβάνς την επόμενη Παρασκευή στην Αθήνα) βοηθούν στην καλύτερη δυνατή προετοιμασία του. Παρ’ όλα αυτά, ο Κώστας Δεληκώστας είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του: «Ηταν πολύ κακή μέρα. Μετά από μια νίκη, τα μυαλά ξεφεύγουν. Ευτυχώς που δεν είχαμε πρωτάθλημα και μας προσγείωσε ο Παναθηναϊκός». Τα σετ: 11-25, 21-25, 20-25  Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλλας, Ντιουίζι 11, Aρπάγιου 3, Δαρίδης (λ), Κότο 9, Τσέλιος 1, Βάργκας 8, Τζουγκαράκης, Σαλταφερίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Συναδινός, Ρουσσόπουλος, Πρωτοψάλτης 8, Γιάκομπσεν 4, Μάρκου, Γκαράς (λ), Ρανγκέλ 8, Aνδρεόπουλος 4, Ράπτης 6, Βαν Ντε Ντρις 11, Στάλεκαρ 8. Στις άλλες αναμετρήσεις για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Κηφισιά-Φοίνικας Σύρου             2-3

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ                       2-3

Φίλιππος Βέροιας-Μίλωνας        0-3

Ήττες για τη ΓΕΗ

Με το αριστερό ξεκίνησαν οι ομάδες της ΓΕΗ, την… περιπέτειά τους στην Α2 κατηγορία. Στους άνδρες, η ομάδα του Ηρακλείου δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 3-1 από την ΑΕ Αρμενίων στο κλειστό Αρχανών.

Φάση από το ματς ΓΕΗ-Βύρωνας

Η ΓΕΗ έκανε μεγάλη προσπάθεια στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια, δεν είχε τις δυνάμεις για να παραμείνει ανταγωνιστική.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 14-25, 18-25.

Στο «Λίντο», οι γυναίκες της ΓΕΗ γνώρισαν την ήττα με 3-0 από την Ένωση Βύρωνα.

Τα σετ: 20-25, 25-27, 21-25.

Την πιο ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησαν οι γυναίκες του Ν. ΟΠΕΡ, επικρατώντας με 3-0 (25-23, 25-23, 25-22) της ΑΕ Αμπελοκήπων στο Ρέθυμνο.