Με ένα καθοριστικό τρίποντο ο Λιανός «έσπρωξε» τον ΟΦΗ στη νίκη-παραμονή

Τεράστιες νίκες που τους φέρνουν πιο κοντά στο… σμίξιμο στη Β’ Εθνική μπάσκετ, πανηγύρισαν ο ΟΦΗ και η Αναγέννηση, σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο τους.

Αν και για τον ΟΦΗ η παραμονή (4η συνεχή χρονιά), υπό φυσιολογικές συνθήκες δε συνιστά επιτυχία, το λυτρωτικό 88-79 επί του Δούκα στον τρίτο αγώνα των πλέι άουτ, έβαλε «φωτιά» στο κλειστό του ΒΑΚ και άνοιξε την όρεξη για ψηλότερα…

Την ίδια ώρα το Αρκαλοχώρι σειόταν από τη μεγάλη πρόκριση της Αναγέννησης στους τελικούς ανόδου με το 68-60 σε βάρος του Πορφύρα. Μια πρόκριση που ισοδυναμεί με μισή και πλέον άνοδο καθώς οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη, απέχουν πια μόλις μια νίκη (κόντρα στην Ηλιούπολη) από το όνειρο της Β’ Εθνικής…

«Μίλησαν» έδρα και εμπειρία

Για πρώτη φορά φέτος το κλειστό του ΒΑΚ αποτέλεσε πραγματική έδρα για τον ΟΦΗ και οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη, δεν ήταν δυνατό να απογοητεύσουν τον κόσμο τους.

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, ο ΟΦΗ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικότατου Δούκα με 88-79 και με 3-2 νίκες, ανανέωσε την παραμονή του στη  Β’ Εθνική.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, ο ΟΦΗ ξέφυγε με 17 πόντους (75-58) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη παραμονής. Ο Δούκας ωστόσο αντέδρασε ακαριαία κι έφερε το ματς στο καλάθι (79-77) με γκολ-φάουλ του Σωτηράκη, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος όμως τα μεγάλα τρίποντα του Λιανού και του Μποχωρίδη (85-77) έβαλαν τις καρδιές των γηπεδούχων στις θέσεις τους.

«Ηταν ένα από τα παιχνίδια που όπως λέμε σου ασπρίζουν τα μαλλιά. Από την αρχή της σεζόν παλεύαμε για το πλεονέκτημα έδρας κι αυτό τελικά έπαιξε το ρόλο του. Μας βοήθησε πάρα πολύ ο κόσμος», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης κι έριξε τη …βόμβα: «Εύχομαι να έρθουν κοντά μας οι επιχειρηματίες της πόλης και να εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία που δίνει φέτος η προκήρυξη για την άνοδο δύο ομάδων στην Α1 μέσω wild card. Αλλιώς και του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στη Β’ Εθνική».

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Δούκα Κώστας Σορώτος, τόνισε: «Ο ΟΦΗ κέρδισε δίκαια τα δύο ματς. Για μας η παραμονή χάθηκε στην κανονική περίοδο. Συγχαρητήρια στον κόσμο του ΟΦΗ, η συμπεριφορά του ήταν καταπληκτική».

Τα 10λεπτα: 19-21, 47-42, 71-58, 88-79.

Καλή η διαιτησία των Λιότσιου, Ρίζου, Μαρινάκη.

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 18(2), Μποχωρίδης 3 (1), Λάππας 9(1), Τσερκιτζόγλου 15 (5), Πρωτογεράκης 11, Σταμπουλής 27 (3), Πάλλης, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης, Μπουμπάρης 2, Κοτρώτσιος 1.

ΔΟΥΚΑΣ (Σορώτος): Μουάτσος 2, Κοψιάς 9 (3), Μιχαήλ, Παπανδρέου, Λιβανός 10, Μιχαήλ 14 (2), Σωτηράκης 15 (1), Χατζής, Μαλτέζος 9 (1), Λάκκας 16 (3) , Τσιτσιγιάννης 3.

«Αγγίζει» την άνοδο η Αναγέννηση

Την ομάδα της κανονικής περιόδου στη Γ’ Εθνική, θύμισε χθες η Αναγέννηση.

Παίζοντας με περίσσιο πάθος από το πρώτο δευτερόλεπτο, «έπνιξε» τον Πορφύρα και ανταμείφθηκε με το τελικό 68-60 που τη στέλνει στο… κατώφλι της Β’ Εθνικής.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά τα μεγάλα σουτ του Μαραγκάκη στην 4η περίοδο, έδωσαν το έναυσμα για να ξεκινήσει το μεγάλο πάρτι στο γήπεδο και σε ολόκληρο το Αρκαλοχώρι.

Ένα κουβάρι έγιναν μετά το ματς με τον Πορφύρα οι παίκτες και οι φίλοι της Αναγέννησης

«Το προηγούμενο ματς πλήγωσε τον εγωισμό μας και μας έδωσε κίνητρο να είμαστε πιο σοβαροί και αποφασισμένοι, απέναντι σε έναν άξιο αντίπαλο. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που μας ακολουθεί παντού κι εμείς προσπαθούμε να το δώσουμε χαρά», τόνισε ο τεχνικός της Αναγέννησης, Μύρων Παπαδάκης.

Τα 10λεπτα: 21-10, 36-20, 47-38, 68-60.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λιαρομμάτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 17 (1), Κριθινάκης, Καλογεράκης, Μαραγκάκης 13 (2), Σπυριδάκης 8 (1), Κουρέπης 22, Βερτούδος, Ραζής 6

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 3 (1), Γεωργούλης 15 (1), Τριανταφυλλίδης 8, Τάγαρης 5, Πηλιούνης 14, Τσούτσος 9 (2), Παπαδόπουλος 2, Συμεωνίδης 4.

Το παρών τόσο στο Αρκαλοχώρι όσο και στο κλειστό του ΒΑΚ (στο τέλος του αγώνα), έδωσε ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης που έδωσε συγχαρητήρια στις τοπικές ομάδες. «Είναι μεγάλη μέρα για το μπασκετικό Ηράκλειο.

Η Αναγέννηση αναβαθμίζεται αγωνιστικά και σύντομα θα γίνει το ίδιο και με το γήπεδό της. Μπράβο και στον ΟΦΗ που αξίζει να είναι ψηλά σε όλα τα αθλήματα».