Κύπελλο Ελλάδας: Ο Καρέλης “εκτέλεσε” τον ΟΦΗ στο 94′ δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον Παναιτωλικό

Πληρώνοντας την αδυναμία του να καλύψει τις αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού, ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 2-1 στο “Γεντί Κουλέ” στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Νίκος Καρέλης  πέτυχε στο 94′ το νικητήριο γκολ της ομάδας του Γιάννη Πετράκη που απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς του Αγρινίου (31/1).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν “φωτιά” στις αντεπιθέσεις, δημιουργώντας περισσότερες και καλύτερες φάσεις στο ματς συγκριτικά με τον ΟΦΗ, τον οποίο ο Πέπε Μελ παρέταξε σήμερα με πολλές αλλαγές.

Ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα στο 19′ μετά από ωραία αντεπίθεση. Ο Ντουάρτε κουβάλησε την μπάλα στα δεξιά, μοίρασε στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος σούταρε με το αριστερό και νίκησε τον Σωτηρίου για το 0-1.

Το γκολ της ισοφάρισης του ΟΦΗ ήρθε στο 47′. Ο Μοσκέρα από αριστερά πάσαρε στον Τοράρινσον, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τον Μπάκιτς στο πρώτο δοκάρι να νικάει τον Στεργιάκη, για το 1-1.

Στο 64′ ο Παναιτωλικός είχε διπλή ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον ΟΦΗ να μην πληρώνει το λάθος του Σωτηρίου αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καρέλης τελείωσε υποδειγματικά την αντεπίθεση της ομάδας του, “γράφοντας” το 2-1 και τον άσχημο επίλογο του παιχνιδιού για τους γηπεδούχους.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (59′ Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Τοράρινσον, Μεγιάδο (46′ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46′ Τοράλ), Μοσκέρα (72′ Μπάκου), Μπάκιτς, Ντίκο (46′ Φελίπε).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε Φρ., Τσιγγάρας (70′ Μπακάκης), Μπουζούκης (42′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Τορεχόν), Ντίας (70′ Σενγκέλια), Πέδρο.

Οι διασταυρώσεις στα ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:
Νικητής 4 (Πανσερραϊκός-ΠΑΟΚ) εναντίον Νικητή 3 (Παναθηναϊκός-Ατρόμητος)
Νικητής 2 (ΟΦΗ-Παναιτωλικός) εναντίον Νικητή 1 (Άρης-Νίκη Βόλου)

* Ο νικητής από το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών θα είναι κι ο τυπικά γηπεδούχος στον τελικό του Κυπέλλου.