Κύπελλο Ελλάδας

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στα παιχνίδια με κρητικό ενδιαφέρον που έγιναν χθες στο πλαίσιο του τρίτου γύρου της διοργάνωσης.

Ο ΑΟΑΝ και ο ΟΦΙ χρειάστηκαν τα πέναλτι για να αποκλείσουν την Επισκοπή και τον Τηλυκράτη αντίστοιχα ενώ τα Χανιά λύγισαν στην παράταση από τη Βέροια.

Αναλυτικά τα χθεσινά ματς:

ΒΕΡΟΙΑ-ΧΑΝΙΑ 2-1 παρ. (κ.α. 1-1)

Το γκολ-φάουλ του Φασίδη στο 114’ έστειλε τη Βέροια στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου και τα Χανιά …σπίτι τους.

Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου στάθηκε καλά στην Ημαθία στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της αλλά λύγισε στην παράταση με 2-1. Τα Χανιά βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Παπαχρήστου στο 43’ για να ισοφαρίσουν με τον Λεμονή στο 51’.

Διαιτήτευσε ο Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας).

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Ντουμάνης (63’ Μπελεβώνης), Παπαχρήστος, Περδίκης, Ισαακίδης (63’ Ιωάννου), Μασούρας (85’ Μούχαλης), Μπλέτσας, Ορφανίδης (97’ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι (97’ Δεμηρτζόγλου).

ΧΑΝΙΑ: Κατσιμήτρος, Γκάντσιερ (80’ λ.τ. Νικόλης), Ζιούλης, Μπάτζιος, Χιντζίδης, Ναζίμ (79’ Σκέντζος), Γκουέντες (55’ Ξεπαπαδάκης), Λεμονής, Κόλα, Μαρτσάκης (99’ Ελευθεριάδης), Μάναλης (79’ Ιμεραλιλάι)

ΑΟΑΝ-ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-0 (4-3 πεν.)

Με πρωταγωνιστή τον Γιαγκιόζη που απέκρουσε τα πέναλτι των Σταθόπουλου, Εμπουέλε, ο ΑΟΑΝ συνέχισε την καλή του παράδοση στο Κύπελλο, αποκλείοντας με 4-3 την Επισκοπή στη «ρώσικη ρουλέτα».

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν χωρίς γκολ ενώ στο καθοριστικό πέναλτι για τον ΑΟΑΝ, ευστόχησε ο Φουκαράκης. Στην επόμενη φάση ο ΑΟΑΝ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου που απέκλεισε στα πέναλτι τον Ηρακλή. Διαιτητής ήταν ο Κουκουράκης (Χανίων).

ΑΟΑΝ: Γιαγκιόζης, Δολαψάκης, Πλουσής, Τσανάι (14’ λ.τ. Χίσι), Γωνιωτάκης, Φουκαράκης, Ζέλιος, (90’ Νοκάι), Κίτος (90’ Κουτούζος), Μηνάς (58’ Τζιλάι), Μπαράτα, Μελισσόπουλος.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Καλογεράκης, Κεφαλάς, Λάμτσε, Πολίτης, Κούτσιας (65′ Βουκελάτος), Σκεντεράι, Σαμουρκασόβι, Κρίκλοου, Χοβανισιάν (65′ Παπαδόπουλος), Σταθόπουλος, Εμπουέλε

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ-ΟΦΙ 1-1 (4-5 πεν.)

Δραματικό ματς έγινε και στη Λευκάδα όπου ο ΟΦΙ «επιβίωσε» στα πέναλτι με 5-4 σε βάρος του Τηλυκράτη.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Μούλερ άνοιξε το σκορ (52’) για τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Γκουντρουμπής στο 67’, με το 1-1 να μένει και μετά την ημίωρη παράταση.

Στα πέναλτι οι παίκτες του ΟΦΙ ήταν απόλυτα εύστοχοι, με τον Κυρίτση να αποκρούει την εκτέλεση του Κατσή, στέλνοντας την ομάδα της Ιεράπετρας στην 4η φάση όπου θα παίξει με τον Απόλλωνα Σμ. ή την Κηφισιά.

Διαιτήτευσε ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Παρδαλός, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Τακίδης, Τόσκα, Νιφορόπουλος (79’ Περιστέρης), Σκιαδάς, Γκουντρουμπής (109’ Κατσής), Ζδράβος, Σοροβός (56’ Σουλεϊμάν).

ΟΦΙ: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου (85’ Παπαδάκης), Ζήσης (113’ Βιβάνκο), Ντέτλερ, Καλλιτσουνάκης (59’ Ίτσιος), Μηλιώτης (61’ Μπλανκ Καζάου), Αντερέγκεν, Βουό (85’ Κατάλντι), Μούλερ, Τσορνομάζ.

Στα άλλα χθεσινά ματς της 3ης φάσης είχαμε: Ηλιούπολη-Καλλιθέα 1-2, Καλαμάτα-Προοδευτική 1-0, Ηρακλής-Νίκη Β. 0-0 (4-5 πεν.)