ντεμπούτο με το “Ηράκλειο” έκανε ο Μποχωρίδης με ΔΙΑΓΟΡΑ ΔΡ.

Ιδανική πρεμιέρα για το «Ηράκλειο» στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, με νίκη 75-66 επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων στα Δύο Αοράκια, τα οποία «ζέσταναν» χθες με την παρουσία τους  περίπου 400 φίλαθλοι.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη αγωνίστηκε με περίσσιο πάθος και έβγαλε πολλή ενέργεια σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, δίνοντας έτσι το στίγμα της για τη δύσκολη συνέχεια.

Σ’ ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καθόλου ρυθμό εξαιτίας των αμέτρητων φάουλ (συνολικά καταλογίστηκαν σχεδόν 50!), το «Ηράκλειο» ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις, με ομαδική προσπάθεια στην άμυνα και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νίκο Μποχωρίδη. Ο 27χρονος πλέι μέικερ μπορεί να έχασε από τον Πέττα τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης, ήταν όμως αυτός στον οποίο «ακούμπησε» επιθετικά η ομάδα του, όταν το είχε ανάγκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 15 πόντους και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τρίτο, τελειώνοντας το ματς με 25. Ουσιαστικά το «Ηράκλειο» κινδύνευσε να χάσει τον έλεγχο του ματς μόνο στη δεύτερη περίοδο, όταν σε σχεδόν 9 λεπτά, πέτυχε μόλις 4 πόντους! Η ομάδα από το Αιγάλεω δεν εκμεταλλεύτηκε επαρκώς αυτήν την αφλογιστία, παρά το ότι «έριξε» την διαφορά στους τρεις πόντους (29-26) στο 19’ από τους 11 (25-14), με τους οποίους έχανε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Καθοριστικό για την έκβαση του παιχνιδιού ήταν το τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Σε αυτό το διάστημα το «Ηράκλειο» έκανε ένα σερί 14-3, με πρωταγωνιστή τον νεαρό Στάθη Παπαδάκη, ο οποίος στο ντεμπούτο του έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Με τη διαφορά στους 16 πόντους (58-42) στο 30’, η ομάδα της πόλης μας ένιωσε ασφάλεια εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου και δεν «πλήρωσε» τον εφησυχασμό της στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Μετά το +18 (63-45) που διαμόρφωσε ο Λιανός, ο Διαγόρας «έτρεξε» το δικό του σερί (17-4), μειώνοντας με βολές του Καρασταμάτη σε 67-62, 1.28΄΄ πριν τη λήξη. Ωστόσο η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια, με τους πόντους των Λάκκα, Παπαδάκη (71-64) να τελειώνουν το ματς.

«Θέλουμε να περάσουμε ένα πνεύμα ομαδικότητας και μαχητικότητας στην ομάδα και ουσιαστικά αυτά τα στοιχεία μάς έδωσαν την πρώτη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά που δούλεψαν σκληρά παρά τα προβλήματα. Κερδίσαμε μια ομάδα με διπλάσιο μπάτζετ από μας και αυτή είναι μια τεράστια νίκη που θα φανεί στη συνέχεια. Συγχαρητήρια και στον κόσμο για τη βοήθειά του. Αξίζει να πιστέψει σε αυτή τη νέα προσπάθεια που ξεκινάμε» ήταν τα λόγια του Γιώργου Μακράκη μετά το πρώτο “ροζ” φύλλο της σεζόν.

Καλή η διαιτησία των Τσακαλογιάννη – Καμήτσου.

Τα 10λεπτα: 25-14, 33-26, 58-42, 75-66.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος Ι., Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25 (3), Πετράκης 3 (1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9 (1), Παπαδάκης 10 (1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. (Σαμόλης): Κουκάς 10 (1), Καραλής 3 (1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30 (3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1.