Μικτή ομάδα Παίδων του Ηρακλείου

Με το δεξί ξεκίνησαν οι Μικτές Ηρακλείου την προσπάθεια για την υπεράσπιση των κεκτημένων τους σε επίπεδο Κρήτης και την επανάληψη της πορείας που τους έφερε πέρσι στους τελικούς των Πανελληνίων πρωταθλημάτων.

Οι Νέοι δυσκολεύτηκαν πολύ κόντρα στο Λασίθι αλλά επιβλήθηκαν τελικά με 2-1 ενώ οι Παίδες συνέτριψαν με 5-0 τον αντίπαλό τους.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις που έγιναν χθες στο Ατσαλένιο:

Ανατροπή οι Νέοι

Απέναντι στο μαχητικό Λασίθι, η Μικτή Νέων ΕΠΣΗ έμεινε πίσω στο σκορ στο 59’ με σκόρερ των φιλοξενούμενων τον Σολάκου. Κυνήγησε όμως την ανατροπή και δικαιώθηκε στα τελευταία λεπτά της δραματικής, έτσι όπως εξελίχθηκε, αναμέτρησης. Στο 86’ μετά από δοκάρι του Γκλεζάκου, ο Τσαμπουράκης στην επαναφορά ισοφάρισε (1-1) ενώ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, έδωσε την ασίστ στον Μαμουλάκη, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 88’.

Μικτή ΕΠΣΗ Νέων με Λασίθι

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ : Νεοκοσμίδης, Κριτσωτάκης (65’ Στακάκης), Παπαδάκης, Γκλεζάκος, Γκίκα, Ροδίτης, Σαβουιδάκης, Βοργιάς (60’ Φαϊτάκης), Μαμουλάκης, Κουτεντάκης (55’ Ζηδιανάκης), Κεβάνι (65’ Τσαμπουράκης)

ΛΑΣΙΘΙ: Φαϊτάκης, Κατρίνης, Στογιάνι, Μουτσάι, Ντούνκα, Περαντωνάκης, Ανδριανάκης (65’ Χαμουρατίδης), Θώμο (56’ Τρόκα), Σολάκου (78’ Κουτσαντωνάκης), Ρογδάκης, Φωτιάδης.

«Πεντάρα» οι Παίδες

Εύκολο έργο είχαν οι παίκτες του Αντώνη Φραγκάκη στην πρεμιέρα τους με το Λασίθι. Τα τέσσερα γκολ που σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο, τους έδωσαν το δικαίωμα να… πατήσουν φρένο στη συνέχεια, για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 5-0.

Σκόρερ της ομάδας Παίδων του Ηρακλείου, ήταν οι Σωμαράκης (25’), Χαλκιαδάκης (30’) ενώ δύο (!) αυτογκόλ σημείωσε ο Ταμπουρατζής (15΄ και 33’). Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο φινάλε του αγώνα ο Μαμουλάκης. Δοκάρια είχαν οι Αμανάκης, Σπυριδάκης στο ματς που διαιτήτευσε ο Καραγιαννόπουλος (Ρεθύμνου).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Θαλασσινός (51’ Γαλανάκης), Χασουράκης, Σαντοριναίος (41’ Δασκαλάκης), Τσέρος, Γκρίτζαλης, Σπυριδάκης Μ., Χαλκιαδάκης (57’ Λεμονιάς), Αμανάκης (51’ Ντολακάι), Σωμαράκης, Μαμουλάκης, Ρεθεμνιωτάκης (41’ Γεωργαλής).

ΛΑΣΙΘΙ: Σινάνι (59’ Μανδουράρης), Παπαδάκης, Ντίσα, Ζερβός, Ταμπουρατζής (59’ Στεφάνι), Παντερμαράκης (31’ Μπαριτάκης), Κοπανάκης, Γρηγοράκης, Μερκούρης (59’ Προϊστάκης), Κουτούζος, Χρονάκης (41’ Κούρτι)

lΜέγας χορηγός των Μικτών Ηρακλείου για την περίοδο 2017-18 είναι η πολυεθνική εταιρεία παροχής ιατρικών υπηρεσιών «PWM Medical» με διευθυντή τον Αντώνη Παπαδάκη, ο οποίος αποφάσισε να ντύσει πλήρως τις Μικτές ομάδες και το προπονητικό τιμ, παρέχοντας όχι μόνο τις επίσημες εμφανίσεις αλλά και ενδυμασία προπονήσεων και αποστολών.

Μάλιστα, η ΕΠΣΗ θα παρουσιάσει σύντομα επίσημα την χορηγία στο φίλαθλο κοινό του Ηρακλείου, αφού επιστρέψει ο κ. Παπαδάκης από τις επαγγελματικές του υποχρεώσεις στο εξωτερικό.

12ος ΟΜΙΛΟΣ: Δύο νίκες για το Ρέθυμνο

Στις μονομαχίες του Ρεθύμνου με τα Χανιά ξεχώρισε το εκπληκτικό σκορ 6-5 (!), με το οποίο επικράτησαν οι Ρεθυμνιώτες στην κατηγορία των Παίδων. Από 4 τέρματα σημείωσαν μάλιστα ο Καφετζής για τους νικητές και ο Καστανοπουλάκης για τους ηττημένους.

Νίκη για το Ρέθυμνο και στους Νέους με 4-2.