Πολλές επιτυχίες και μετά την επιστροφή τους οι αθλητές του “Ηράκλειο” ΟΑΑ

Αρκετές επιτυχίες κατέγραψε το “Ηράκλειο” ΟΑΑ με την επιστροφή στη δράση των αθλητών του. Ο σύλλογος με 17 αθλητές-τριες πήρε μέρος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ε3 της 38ης εβδομάδας για τις κατηγορίες 12-16 ετών που έγινε στη Σούδα.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή πορεία στην κατηγορία των 16 ετών, κατακτώντας την πρώτη θέση με δυνατές εμφανίσεις σε όλους τους αγώνες. Στον τελικό επικράτησε του συμπαίκτη του Λαμπράκη με 61-63.

Η πορεία του Ζαβουργιανού ξεκίνησε δυναμικά, καθώς στον πρώτο γύρο κέρδισε με ευκολία τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας) με 60-60. Στη συνέχεια, στον προημιτελικό, επικράτησε του Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) με 62-60. Στον ημιτελικό, αντιμετώπισε τον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) και τον νίκησε με 63-62.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης είχε μια πολύ καλή παρουσία στο τουρνουά, κατακτώντας τη δεύτερη θέση. Στον τελικό, αν και έδωσε μάχη, ηττήθηκε από τον Θάνο Ζαβουργιανό με σκορ 61-63. Στον πρώτο γύρο, κέρδισε τον Γεωργιάδη (ΟΑ Σούδας) με 61-62. Στον προημιτελικό επικράτησε του Γιώργου Αποστολάκη σε έναν κλειστό αγώνα με 64-75. Στον ημιτελικό μετά από μια σκληρή αναμέτρηση, κατάφερε να επικρατήσει του Αμανάκη με 36- 62-64.

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη πραγματοποίησε μια εξαιρετική πορεία σε αυτό το τουρνουά τένις, φτάνοντας μέχρι τον τελικό. Παρόλο που δεν κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση, κέρδισε τη δεύτερη θέση μετά από έναν δυνατό αγώνα με την Κορώνακη από τον ΟΑ Χανίων, χάνοντας με σκορ 62-61. Στους προηγούμενους γύρους, η Βιανιτάκη κέρδισε την Αναστασία Δενδραλίδη με 61-61. Στον ημιτελικό επικράτησε της Βασιλίνας Πανταζοπούλου, η οποία αναγκάστηκε να αποχωρήσει με σκορ 42 λόγω τραυματισμού.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης έκανε μια πολύ καλή πορεία στο τουρνουά, κατακτώντας τη δεύτερη θέση. Στον τελικό, αντιμετώπισε τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) και παρόλο που προσπάθησε, ηττήθηκε με σκορ 6-2, 6-3. Στον πρώτο γύρο, νίκησε τον Γιάννη Αποστολάκη με 64-62 και στη συνέχεια επικράτησε του Βερνάρδου (Τεν. Ακαδημία) με 60-60. Στον ημιτελικό νίκησε τον Χρηστάκη με 63-75.

Ο Νικόλας Αμανάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά μετά από μια πολύ δυνατή πορεία. Στον ημιτελικό, παρόλο που αγωνίστηκε σκληρά, ηττήθηκε από τον Κωνσταντίνο Λαμπράκη με 36-62-64 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στους προηγούμενους γύρους, ο Αμανάκης επικράτησε του Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας) με 63- 61. Στην προημιτελική φάση, έδωσε έναν συναρπαστικό αγώνα εναντίον του Κωνσταντίνου Αποστολάκη, τον οποίο νίκησε με 46-63 12-10.

Η Ελευθερία Βασιλάκη κατέκτησε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό, αντιμετώπισε την ισχυρή αντίπαλο Κορώνακη από τον ΟΑ Χανίων, από την οποία ηττήθηκε με 63-60.Στον προηγούμενο γύρο, η Βασιλάκη έδωσε έναν σκληρό αγώνα ενάντια στην Πρωιμάκη από τον ΟΑ Σούδας, καταφέρνοντας να επικρατήσει με 64-76 (6) σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και απαιτούσε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου είχε μια καλή πορεία στο τουρνουά, αλλά δυστυχώς αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον ημιτελικό αγώνα με τη Μιχαέλα Βιανιτάκη λόγω τραυματισμού, με το σκορ να βρίσκεται στο 4-2. Στον προηγούμενο γύρο, η Πανταζοπούλου επικράτησε της Λεβεντάκη με 62-61.

Ο Ηρακλής Χρηστάκης, πήρε την τριτη θέση, αφού στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πετράκη από τον οποίο ηττήθηκε 63-75. Ο Χρηστάκης σημείωσε δυο νίκες, η μια επι του Μάνου Τιτάκη- Καρτσωνάκη 60 60 και η άλλη επι του Κοκοσάλη (ΠΟ Ηρακλείου) 60-60.

Η Αναστασία Δενδραλίδη και η Ελένη Λεβεντάκη, παρά την προσπάθειά τους, δεν κατάφεραν να προχωρήσουν στο τουρνουά, καθώς έχασαν από τις συναθλήτριές τους. Η Δενδραλίδη ηττήθηκε με 61-61 από τη Μιχαέλα Βιανιτάκη, ενώ η Ελένη Λεβεντάκη ηττήθηκε με 62-62 από τη Βασιλίνα Πανταζοπούλου.

Ο Γιώργος Τσαπάκης είχε μια δυνατή εκκίνηση στο τουρνουά, επικρατώντας με άνεση του Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) με 61-60 στον πρώτο γύρο. Ωστόσο, στην οκτάδα, αντιμετώπισε τον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) και ηττήθηκε με 75-64 σε έναν κλειστό και ανταγωνιστικό αγώνα.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης ξεκίνησε πολύ καλά, κερδίζοντας τον Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας) με 61-61. Στη συνέχεια έχασε μετά από σκληρό αγώνα από τον Νικόλα Αμανάκη με 4-6, 6-3 και 12-10.

Ο Γιώργος Αποστολάκης έπαιξε πολύ καλά στον πρώτο γύρο και νίκησε τον Παπαδάκη (ΑΣΑ Φιλία) με 60-60. Ωστόσο, στον επόμενο γύρο, αν και πάλεψε σκληρά, ηττήθηκε από τον Κωνσταντίνο Λαμπράκη με 64, 75.

Ο Γιώργος Κλάδος αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο. Αντιμετώπισε τον Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) και ηττήθηκε με 61-61. Ο Αλέξης Τιτάκης-Καρτσωνάκης δεν κατάφερε να προχωρήσει στον επόμενο γύρο, καθώς ηττήθηκε από τον Στρατάκη (Τεν. Ακαδημία) με σκορ 61-63.

Ο Γιάννης Αποστολάκης είχε μια δύσκολη αναμέτρηση με τον Κωνσταντίνο Πετράκη, όπου και αυτός ηττήθηκε με 61-62. Επιπλέον, ο Μάνος Τιτάκης-Καρτσωνάκης έχασε από τον Ηρακλή Χρηστάκη με 60-60. “Το Δ.Σ. συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις επιτυχίες τους.

Η συμμετοχή τους στα τουρνουά είναι μια πολύτιμη εμπειρία και είναι βέβαιο ότι θα επιστρέψουν ακόμη πιο δυναμικά και στα επόμενα τουρνουά. Πολλά συγχαρητήρια στους προπονητές αλλά και στους γονείς τους” αναφέρει ανακοίνωση του ομίλου.