Ο Κονιαράκης του Πήγασου με τον προπονητή του κ. Αραμπατζή

Χρύσο μετάλλιο στο αγώνισμα της Δισκοβολίας ο αθλητής του ΠΗΓΑΣΟΣ Γιώργος Κονιαράκης, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβο Νέων που διεξήχθη τη Κυριακή 30 Ιουνίου στη Λάρισα.

Ο Πρωταθλητής του ΠΗΓΑΣΟΣ και φοιτητής της Ιατρικής, έχει κλείσει ήδη θέση για το Ευρωπαϊκο πρωτάθλημα Κ23 που θα διεξαχθεί 11-14 Ιουλίου στο Γκέβλε της Σουηδίας. Ο Γιώργος Κονιαράκης που γυμνάζεται με τον πρώην πρωταθλητή Σπύρο Αραμπατζή, πήρε την πρώτη θέση με βολή στα 57.11, δεύτερος ήταν ο Μιχάλης-Ηλίας

Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) με 50.58 και 3ος ο Μίχαλης Καρτσίνης (Πανελλήνιος) με 48.70.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στον ακοντισμό ο Γεράσιμος Καλογεράκης  του ΟΦΗ, κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με βολή στα 64.46. Οι προσπάθειές του στον τελικό ξεκίνησαν με βολή στα 63.98 και συνεχίστηκαν με 64.46, 62.52, 64.34, 63.82 και μία άκυρη για το φινάλε.

Ασημένιος στα 200μ. ητάν ο Γιάννης Κοκκίνος του ΟΦΗ με 21.63 (α.ρ) ενώ στα 100μ. πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 10.84. Την τρίτη θέση στο ακοντισμό πήρε η Αφροδίτη Παντου του ΟΦΗ με βολή στα 40μ. και 50εκ.

Η Κατερίνα Ξελανάκη  του Ιδιού συλλόγου ήταν 6η στη σφαιροβολία με 11μ. και 74εκ. και 8η στη δισκοβολία με 38μ.

Τέλος ο Γιώργος Καλογεράκης του ΟΦΗ ήταν 7ος στα 100μ. με 11.08 και 7ος στα 200μ. με 22’’.

Στην 8η θέση τερμάτισε στη σκυταλοδρομία 4χ400μ. νέων ανδρών ο ΟΦΗ, με τους Επταμηνιτάκη, Μαυρουδή, Τζατζαράκη και Καλογεράκη.