ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Με επιτυχία ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα ποδηλασίας γυναικών, το αγωνιστικό της διήμερο στην Τουρκία.

Οι επτά ποδηλάτισσες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος πήραν τερματισμό, δούλεψαν ομαδικά και συγκέντρωσαν βαθμούς για την κατάταξη της UCI.

Την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Αργυρώ Μηλάκη, η οποία κατέλαβε την 5η θέση στο μαζικό σπριντ της επίπεδης διαδρομής του Grand Prix Justiniano (1.2 κατηγορίας).

Η ποδηλάτισσα του ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου πήρε την 52η θέση στο Grand Prix Velo Alanya (1.2 κατηγορία), όπου κορυφαία Ελληνίδα αναδείχθηκε η Βαρβάρα Φασόη (16η).

Ο Κρητικός ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Βαρβεράκης δήλωσε στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας:

«Ήταν μια καλή αρχή. Πάλεψαν τα κορίτσια με όλες τις δυνάμεις τους και κυρίως δούλεψαν ομαδικά. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για το μέλλον της Εθνικής. Πιστεύω ότι αυτή η ομάδα έχει μέλλον μπροστά της και αρκετή δουλειά να κάνει. Αύριο θα είναι μια νέα πρόκληση για εμάς».