Ο Χιώτης (στη μέση) κέρδισε 3 μετάλλια για τον ΠΑΣ Άτλα Ρεθύμνου

Πέντε μετάλλια ήταν ο απολογισμός των κρητικών σωματείων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Εφήβων-Παίδων/Κορασίδων, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.

Ο Γιάννης Χιώτης του Άτλαντα Ρεθύμνου, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο σκρατς των παίδων και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 2χλμ. και στους πόντους της ίδιας κατηγορίας.

Ο Γιάννης Ξενάκης του Τάλως Χανίων πρώτευσε στα 500 ΤΤ των παίδων ενώ «χάλκινη» ήταν στο σπριντ κορασίδων η Ειρήνη Νταουντάκη του Κύδωνα.Μάλιστα στη γενική κατάταξη, η ομάδα του Άτλαντα Ρεθύμνου πήρε την τρίτη θέση, γεμίζοντας με υπερηφάνεια τους προπονητές της, Γιώργο Βαρβεράκη και Ηρώ Μηλάκη.

Σε ό,τι αφορά τον ΠΟΗ Κάστρο, εκπροσωπήθηκε μόνο στις κορασίδες. Η Αναστασία Σημαντήρα ήταν 12η στο σπριντ και 14η στα 500 ΤΤ και στην ατομική καταδίωξη ενώ η Μαρία-Έλενα Κουμπενάκη ήταν 13η στο σπριντ και 15η στα άλλα δύο αγωνίσματα.

5η η Τζουλάκη στο Βαλκανικό ΜΤΒ

Με την 5η θέση στις αποσκευές της επέστρεψε η Αθήνα Τζουλάκη από το Βαλκανικό πρωτάθλημα ποδηλασίας MTB που διεξήχθη στην πόλη Μπίχατς της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης.

Η αθλήτρια του ΠΑΣ «Άτλας» Ρεθύμνου, φόρεσε τα γαλανόλευκα της Εθνικής ομάδας και έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση, τερμάτισε στην 5η θέση.

Η νεαρή αθλήτρια του ρεθεμνιώτικου συλλόγου πανηγύρισε πριν από λίγες ημέρες το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα MTB, το οποίο διεξήχθη στην Ξάνθη. Ως αποτέλεσμα αυτής της διάκρισης, ήταν η κλήση της στην Εθνική ομάδα και η συμμετοχή στο Βαλκανικό πρωτάθλημα.